Читать «Таємні шефи (повість). Шкільні історії (оповідання).» онлайн - страница 136
Яан Яанович Раннап
Я сказав:
— Мене теж дивує поверховий підхід соціологів до створення цієї анкети. Як усім відомо, відмінник Тимохвкін підвищує свій рівень у черзі в гастрономі, де він вчить французькі слова, що записані в нього на маленьких папірцях. І якщо розвиток торгівлі не стане цьому на заваді, то Тимохвкін у такий спосіб скоро опанує ще одну іноземну мову, а соціологи так і не взнають про це ніколи. Через те, що анкета у них недолуга.
Тепер і Каур подивився на анкету критичним поглядом. І сказав:
— З наступним питанням теж не все гаразд. Ви зверніть увагу на те, що вони пропонують з приводу батьків і двійок!
І він тицьнув пальцем на те місце, де запитувалося: «
Для підкреслювання дано:
—
— Нічого собі! — обурився Каур.— Якраз того, що вони роблять найчастіше, тут і немає! Коли я отримую двійку з математики, мій старий починає згадувати свої шкільні роки, коли всі вчилися на п'ятірки чи принаймні четвірки... Я певен, що й у вас вдома так само.
— Точно! — підтвердив я. І Топп теж. А Кійліке похитав головою:
— У мене — ні. Я знайшов на горищі стос давніх батькових зошитів. Коли він починає мене виховувати, я дістаю звідти деякі.
На думку Каура це не вплинуло. Він сказав:
— Ти просто щасливий виняток, бо, як водиться, батьки своєчасно спалюють свої зошити й контрольні роботи.
І додав, що він зробить так само, коли виросте.
Оце тепер я дійшов у своїх поясненнях до того місця, де ми додумалися, що коли ми хочемо посприяти науці соціології, то мусимо заповнити прогалини і зробити анкету повнішою. І ми почали дописувати запитання і по кілька відповідей на них — на вибір. І все те — друкованими літерами, щоб залишитися невідомими.
А оте: «
Я не думав, що Кійліке сприйме це всерйоз і запише в анкету.
Оце я чесно признався, як усе було. Ми зовсім не хотіли насміятися з когось, а тим більше — з науки соціології. Запитання «
Те, що Кійліке узяв у вчительській анкети, які призначалися для вчителів,— це сталося цілком випадково і ненавмисне. Коли б нас із Кійліке не послали лагодити вішалку в роздягалці (яку ми не ламали), то отримали б від товариша соціолога анкети, призначені для учнів. Як і всі наші однокласники.