Читать «Таємні шефи (повість). Шкільні історії (оповідання).» онлайн - страница 13

Яан Яанович Раннап

— Різне можна сказати,— відповів я.— Товстун Гоша, наприклад, любить весь час жувати, а вперта Світланка скрізь тягає за собою свого маленького братика. Вони дуже дружні, завжди заступаються один за одного.

— Цей дошкільник Антон страшенний капосник,— додав Павлик,— всюди стромляє свого носа!

— Ось-ось,— підхопив Сергій Никодимович,— вам потрібно глибше вивчити своїх підшефних. Для цього ви частіше повинні бути разом не тільки на зборах, а і на пришкільній ділянці, у них вдома, в кіно. Не забувайте, ви вихователі майбутніх будівників нашого життя.

— Про що нам провести з ними перший збір? — запитав Павлик.

— Спочатку добре було б поговорити з жовтенятами про те, яким вони хочуть бачити свій перший збір,— сказав батько Павлика і пожартував: — Тоді ваш перший збір буде вже другим.

— Тобі добре жартувати,— закопилив губу Павлик,— а нам що робити?

Але я вловив думку Сергія Никодимовича. Вона видалася мені слушною.

— Ми так і зробимо,— сказав я.— Може, жовтенята самі підкажуть нам щось цікаве.

— Резонно,— підтримав мене батько Павлика.— Запитайте їх, наприклад: чим би вони хотіли зайнятися, про що дізнатися? І так далі. У відповідях на ці запитання виявиться індивідуальність кожного. А коли ви з'ясуєте їхні захоплення, то легко складете план роботи, який, безумовно, їм сподобається.

«Це правильно,— подумав я.— Ось не запитали ми жовтенят, чи були вони в зоопарку, і тільки даремно готувалися». І ще я здогадався, звідки у Павлика звичка складати плани з усякого приводу. Від батька перейняв.

— А якщо ви зумієте об'єднати їхні захоплення якоюсь загальною і важливою справою, то, безсумнівно, станете добрими вожатими. Адже таке завдання під силу далеко не всім.— 3 цими словами Сергій Никодимович піднявся і пішов до свого кабінету. Біля дверей він обернувся і попередив нас: — Готуватимусь до лекції, так що будьте трохи тихіш.

Павлик хитнув головою і відразу ж поліз у стіл по зошит і олівець.

— Га?! Що я тобі казав?! Давай складемо план. І такий, щоб Іраїда охнула!

— Який план? — здивувався я.— Ми ж ще не вияснили їхні ці... індивідуальності...

— Ось і треба скласти план вияснення оцих індивідуальностей.— Павлик вирвав із зошита чистий аркуш.— Записую: «Перший пункт: зустрічатися з жовтенятами, крім зборів, щодня на великій перерві. Пункт другий: з'ясувати характер і нахили кожного. Пункт третій: об'єднати захоплення жовтенят однією важливою і корисною працею».

Цього разу батько Павлика насправді допоміг нам. У мене вже виникла думка, як відучити Гошу від цілоденного жування. А Павлик сказав, що в нього визрів план, як нам справити на жовтенят незгладиме враження. Треба тільки вийти на вулицю, щоб освіжити мозок, тоді його план дозріє остаточно.

Ми вийшли на вулицю, щоб продовжити важливу для нас розмову, і зустріли старшу вожату.