Читать «Таємні шефи (повість). Шкільні історії (оповідання).» онлайн - страница 12

Яан Яанович Раннап

— Може, до Надійки сходимо,— запропонував я.— У її батька теж вихідний.

— Ні, ходімо до нас,— наполягав Павлик,— заодно і пообідаємо.

Це мене переконало. Мама Павлика в філософію не вдається. Найбільше на світі любить пригощати.

Але, на превеликий жаль, Павликова мама кудись пішла, а батько був удома.

— Прийшов зі своїм товаришем по навчанню,— побачивши мене, сказав він Павликові.

Батько Павлика, Сергій Никодимович, чомусь усіх його однокласників називає товаришами по навчанню.

Квартира у Павлика велика, заблудитися можна. Це тому, що він живе не в простому будинку, а в експериментальному. З вібропанелей. Вони довгі. Ось і коридор в їхній квартирі довгий, але вузький. Вдвох з батьком Павлика нам навіть розійтися важко. Хоч він не дуже товстий. Ми вервечкою пройшли в першу кімнату. Сергій Никодимович показав мені на крісло і сказав, щоб я почувався як удома.

Я кивнув головою і присів на краєчок тумбочки — кружала з зеленою оббивкою. Я бачив батька Павлика, напевне, всього разів зо три, і то коли він поспішав. А тепер розгледів його спокійно. Виявляється, Павлик дуже на нього схожий. Ніс цілком такий же. Тільки горбинка менша. Не встигла ще вирости. І волосся таке ж прилизане з боків. У Павлика воно, правда, стирчить на маківці, але це тому, що не встигло ще вилізти, як у батька.

— Ну-с, молоді люди, які світові проблеми розв'язуємо? — звернувся до нас Сергій Никодимович. При цьому він погладив свою голу маківку. Напевне, вона мерзла без волосся.

— Тату, ти можеш приділити нам трохи часу? — запитав його Павлик і теж погладив свою маківку: вони навіть у жестах були схожими.

Сергій Никодимович глянув на свій наручний годинник, звірив його з тим, що висів на стіні, і сів у крісло навпроти мене.

— Розумієш, тату, ми з Петриком вожаті у жовтенят-другокласників. А що з ними робити, не знаємо.

— Чим би нам їх розважити? — поставив я перед Сергієм Никодимовичем конкретне запитання, але він ухопився за нього не з того боку.

— Робота з молодшими товаришами полягає зовсім не в тому, щоб їх розважати. Навіть блазні в цирку, коли потішають глядачів, водночас показують, як не треба чинити в тому чи тому випадку. Ви вожаті, а це означає — вожаки. Тобто люди, які ведуть за собою інших людей. У даному конкретному випадку — жовтенят.

Я почав нудитись. Все це ми і без нього знали.

— А куди нам їх вести? — запитав Павлик.— Ми вже були з ними в зоопарку, тільки...

Сергій Никодимович скривився, ніби з'їв кислу ягоду.

— Вести за собою — зовсім не означає кудись іти,— перебив він сина.— Можна, відповідаючи біля дошки, захопити своєю розповіддю весь клас і цим прикладом примусити інших дітей учитися краще. Це теж називається «вести за собою». Але для того, щоб повести за собою, потрібно добре вивчити ту категорію людей, з якою вам доведеться спілкуватися. В даному конкретному випадку — другокласників. Рокажіть-но мені про них щось конкретне.— Напевно, побоювався, що Павлик знову висловиться невлад.