Читать «Таємні шефи (повість). Шкільні історії (оповідання).» онлайн - страница 117
Яан Яанович Раннап
— Я не вважаю, що тут є про що говорити. Коли в дзеркала не можна дивитися, то навіщо ж їх виробляють?
Але Сільві не збиралася сперечатися про дзеркала.
— Ах, кучерики! Ах, родимочка! Ой, які довгі вієчки! — щебетала Сільві, витріщуючи очі, і всі розуміли з її вигляду, що вона зображає зараз людину, для якої немає нічого важливішого на світі, ніж її власне відбиття у дзеркалі.
Дівчата хихотіли, хлопці пирхали. Товстун Пеетер сміявся на повен рот.
Вівіан відчула, що червоніє. Допомога прийшла звідти, звідки вона її й не чекала.
— А Сільві теж не завадило б хоч іноді зазирати у дзеркало,— почувся спокійний голос.— Може, тоді не забувала б, що причісуватися треба щодня.
— Ах, кучерики! Ах, довгі вієчки! — знов завела своєї Сільві, але ніхто вже не сміявся. Та й голос у Сільві був уже якийсь не такий. Вона замовкла.
«Від цього щигля ти не скоро оговтаєшся!» — зловтішно подумала Вівіан і кинула на Каллє — капітана класної баскетбольної команди — теплий погляд.
Більше ніхто не виявляв бажання розводитися про свої особисті вади. Вівіан зрозуміла, що їй доведеться ще раз подати приклад і цим заохотити усіх тих, хто у своїй короткозорості соромився сказати щось погане про своїх товаришів. І вона мовила:
— Згадайте орловських піонерів. Що відвертіше ви будете відкривати своїм друзям очі на їхні вади, тим більше вони вам дякуватимуть. Слово сусідам по парті!
Це був надійний, випробуваний спосіб: вказати на когось пальцем і надати йому слово. Що поважніший і врочистіший збір, то менше тих, хто насмілюється заперечити: мовляв, не просив я ніякого слова.
— Зараз Сілія та її сусідка по парті Реет скажуть, які вади помітили вони одна в одної,— оголосила Вівіан.— А ми потім додамо до цього свої спостереження. Починай, Реет!
Усі, хто сидів довкола багаття, подивилися на смагляву дівчинку з довгими косами й таким лагідним обличчям, яке буває в дітей, коли вони сплять. І тут лагідність змінив острах.
— Я? Про вади Сілії? Краще я говоритиму про свої погані риси характеру.
По лицях присутніх майнула тінь посмішки. Погані риси характеру Реет? Звідки їм узятися? Реет — наче сонечко, що випромінює доброту. Хто зміг би докоряти за віщось дівчинці, від якої за весь час, відколи вони ходять до школи, ніхто не чув жодного сердитого слова?
Вівіан змогла:
— Як же ти, Реет, думаєш далі жити, якщо ти нікому не насмілюєшся сказати правду?
Реет похилила голову на груди. Може, вона думала, як жити далі, а може, просто ховала очі. Це, звичайно, Не давало змоги ухилитися від відповіді, і Реет прошепотіла:
— Я не знаю... Мені нема чого зараз... при всіх... сказати Сілії. Коли щось і є, я скажу їй... самій... ми між собою...
«Ось тобі й на! Спробуй отут повести рішучу боротьбу з вадами й недоліками, коли в твоєму загоні — самі овечки. Ні, таким настроям треба дати негайну відсіч!»— подумала Вівіан і підвищила голос:
— А ми зараз і є «між собою». Ми — одна велика сім'я. Отже, що ти можеш поставити на докір Сілії?
Реет ще більше похнюпилася. Вона нічого не хотіла ставити на докір Сілії. Піти, зникнути звідси — ось чого вона хотіла. З радістю провалилася б крізь підлогу сцени. З іще більшою радістю злетіла б пташкою і, відшукавши просвіт у вкритих пилом завісах, полинула б на волю — над полями, туди, де дубовий гай і невеличкий будиночок із червоним дахом та кудлатий грайливий собака, що, напевно, вже чекає її біля воріт.