Читать «Альтернативна Еволюція» онлайн - страница 209

Олесь Бердник

— Буря перекине, — крикнув Галабан. — Раз вирушив у дорогу — тримай тільки туди, де найважче… — Чуєш, мамцю, — притулившись до Марусі, озвався хлопчик, — повернеш убік — переверне, загинеш. Так і в тій казці, що ти мені оповідала… Царевич Івась іде туди, де все загине — і кінь, і він сам…

— Ти нічого не забув, — сказала Діва, витираючи з щоки краплі води, а може, сльози. — Ти будеш такий, як вони — царевичі в казці…

Буря не вщухала всю ніч. Веслярі вимокли до нитки, та ніхто з них не прохав спочинку. Для Марусі з сином біля корми влаштували затишок, де вони могли передрімати, проте хлопчик рвався до простору, під гуркіт грози, ловив вустами солоні краплі морської води.

— Дідо, — питав він Галабана, — а чому вода солона, як сльози?

— Старі люди, синку, кажуть, що й справді до моря течуть сльози, пролиті бідаками та нещасними…

— І допоки ж це буде? — жахнувся Івасик.

— Допоки вся вода в світі не стане солоною, — сумно сказав старий лицар.

— Але ж її пити не можна буде!

— Ось тоді всі люди схаменуться, покинуть воювати та нищити один одного, і заволають до Великого Рода: — Боже! Дай нам чистої води, бо ми вмираємо! І скаже Великий Род: — Діти мої! Такий гарний Білий Світ я подарував вам, а ви його залили кров'ю та сльозами. Перестаньте плакати, перестаньте лити кров, і води стануть чисті та солодкі. — Ми вже кинули зброю, Боже! — скажуть люди. І відповість Великий Род: — Ще виметіть з серця зло та ненависть. І сповніться любов'ю. І я подарую вам радість. І сам зійду до вас з Дивокола, щоб жили земні та небесні духи одною сім'єю.

— Ти гарно кажеш, — серйозно мовив Івась, кивнувши голівкою. — Ти кажеш так, ніби Тато…

Нічого не сказав Галабан, лише його мозоляста рука пестливо лягла на голову хлопчика.

На світанку буря вщухла. Зійшло сонце. Море ще ліниво колихалося, але хвиль не було. Вітер затих, потім почав дихати в корму. Галабан вдоволено усміхнувся.

— Вітер попутній. Можна всім спочити. Піднімайте вітрило. Затріпотіло полотнище на щоглі. Весело заспівала вода. Хлопці повлягалися на днище байдака, вкрившись киреями, і миттю заснули. Хлопчик теж солодко спав, притулившись до матері. Маруся занепокоєно глянула на старшого лицаря, відзначила запалі очі, схудлі щоки.

— Батеньку, а коли ж вам відпочити?

— Хай хлопці виспляться, а тоді вже я заплющу очі на якусь часину. Я старий пес, звик у поході по кілька діб не спати. Не журися, голубонько…

Зійшло сонце. В дивоколі з'явилися чайки.

— Вже недалеко берег, — занепокоєно сказав Галабан. — Треба вибрати пустельне місце. Байдак притопимо, самі підемо пішки…

— А чи далека путь? Чи відаєш, куди прямувати? І хто нас зустріне?

— Зустріне? — здивувався старший лицар. — Хіба хтось мав би зустріти?

— Я гадала, що старші сказали тобі, — збентежено мовила Маруся.

— Мені звелено охороняти вас і провести через сірійські землі до Йордану. Є така річка в Юдеї. А більш я нічого не відаю. Старший сказав на прощання, що тебе з хлоп'ям веде така сила, що понад всяким людським словом…

— Може, й так, — замислено зітхнула дівчина, згадуючи давній вечір у кийлівському городищі, яскраву блакитну зорю в дивоколі та появу дитини в квітнику. — Хай буде у всьому воля Бога-Рода.