Читать «Пътят към Велесберг» онлайн - страница 9

Сергей Лукяненко

— Да тръгваме.

Разбрах грешката си още щом стъпихме в кабинета. Великолепен кабинет — много книги по рафтовете, купчини разпечатки около информационния терминал, бюро, зарито с хартии и дискети. Красота! Веднага се вижда: тук работят истински. Разбира се, не защото е бъркотия. Пуснете ни двамата с Игор в който и да е приличен дом — за половин ден ще осигурим същия външен вид. Но виж, работната атмосфера няма да успеем да постигнем. Никога.

— Ето как се трудят пълноценните хора… — с тържествен шепот произнесе Игор. Аз го хванах за ръката и го дръпнах към вратата. Но Тиминият баща, който седеше с гръб към нас, вече се беше обърнал:

— А, родърите… Елате.

Игор с усмивка тръгна напред. След него, по неволя, и аз.

— Сядайте, момчета… Имам предвид вашата биовъзраст, разбира се.

— Благодаря — отвърна Игор, настанявайки се на свободното кресло, като се опитваше да не се повдига на пръсти. Ама че кресла! Сякаш са направени специално за подигравка с родърите. Опитвайки се да се настаня на необятната кожена мебел, аз особено остро осъзнах, че ръстът ми е метър и четиридесет и девет, а теглото ми е под необходимото за тази височина.

— Ще ви откъснем за минутка от работата, ако не сте много зает — с най-вежливия си глас каза Игор. — Двамата с Миша имаме малък спор. Моля ви, помогнете ни да го решим.

Мистър Еванс кимна, изключвайки проблясващия на бюрото дисплей. Показваше ни, че не е ограничен във времето.

— Единият от нас — продължи Игор, — смята че е неетично да използваме луксозни стоки за ваша сметка. Например, да поръчаме килограм хайвер, персонални флаери, да заявим строеж на къща като вашата… А другият казва, че вие сте безделник като всеки родър. Само че се прикривате зад видимостта на работа.

Трепнах. Да, епатажът е задължителна черта за всеки родър. Но защо Игор построи фразата така, че на всеки непросветен в родърския сленг ще му се стори, че грубиянът съм аз?

— Доколкото разбрах, ти ме смяташ за безделник. — Мистър Еванс разглеждаше Игор с добродушна усмивка.

— Резонираш — одобрително каза той.

— По петте плоскости — незабавно отвърна мистър Еванс.

Това не го разбрах. Не се интересувам от жаргона. Но Игор с уважение разпери ръце:

— Възхитен съм. Наистина, вие сте голям познавач. Но защо са ви тези знания, а? На кого са нужни, когато е достатъчно да научиш три-четири езика, за да общуваш с всеки човек по света?

— Можеш добре да живееш, дори да знаеш само един език — потвърди Еванс.

— Тогава кому сте необходим? На кого ще помогнат вашите знания по арабски или някой диалект на хамбургските мафиози в началото на двайсет и първи век?

— Не знам. Най-вероятно — на никого.

Игор въздъхна:

— Значи съм прав… Ние живеем — или доизживяваме? — в света на машините и компютрите. Те изместват хората отвсякъде и нищо не може да се направи по въпроса, това е прогресът. С истинска работа е заето по-малко от двадесет процента от населението. Останалите или стават родъри, или… — Игор направи пауза, — имитират бурна дейност. Разбира се, в онези области, където е възможно: литература, живопис, история, археология, филология… Можеш да размажеш синя боя по петдесетина платна, да ги окачиш по стените на специално построена за целта галерия и да се смяташ за самобитен художник. Обществото ще позволи, то е богато. Родърите са по-опасни за обществото, но по същество и те са търпими…