Читать «Американски богове» онлайн - страница 329
Нийл Геймън
194
Хазартна игра. — Б. пр.
195
Цитат от „Второто пришествие“ на ирландския поет У. Б. Йейтс. — Б. пр.
196
Продължение на цитата от стихотворението на Йейтс. — Б. пр.
197
Според „История“ на Херодот думи на атинския законодател и държавник Солон (ок. 640 — ок. 558 г. пр. Хр. ), който е казал: „Не наричай никого щастлив: докато не умре, той в най-добрия случай е късметлия“. — Б. пр.
198
Става дума за дървото Игдрасил (букв. „конят на Иг, или на Один“), гигантски ясен, който според скандинавската митология е структурна основа на всемира, дърво на живота и на съдбата, съединяващо различните светове: небе, земя, подземен свят, които са общо девет на брой. — Б. пр.
199
Один сам се принася в жертва, когато, пронизан със собственото си копие виси девет дни на световното дърво, а после утолява жаждата си със свещен мед. — Б. пр.
200
Букв. „Крив клон“ (англ.). — Б. пр.
201
Букв. „Петльов шип“ (англ.). — Б. пр.
202
Утвърдена американска фирма, основана през 1895 г. и навремето произвеждала главно работно облекло. — Б. пр.
203
Освен „ясен, самодивско дърво“ английската дума „ash“ означава и „прах, пепел, тленни останки“ (англ.). — Б. пр.
204
Норните от скандинавската митология: Урд („орис, минало“), Верданди („израстване“) и Скулд („дълг“), които определят съдбата на човека при раждането, като предат нишката на живота му. Живеят при извора в основата на световното дърво. — Б. пр.
205
Разновидности на името „Урд“. — Б. пр.
206
В скандинавската митология катерицата Рататоск постоянно снове между „върха“ и „корена“ на световното дърво Игдрасил. — Б. пр.
207
Така е изобразяван Ганеша, едно от най-разпространените божества в Индия, покровител на прагматичния разум, отстраняващ препятствията. Язди мишка, която може да се провре и през най-малката дупчица и прегризва изпречилите се на пътя му прегради. — Б. пр.
208
Плащаница, на която ясно личат очертанията на разпънат на кръст мъж. Смята се, че Христос е бил повит в нея, след като е бил свален от кръста. — Б. пр.
209
Нещо, вече виждано, изживявано (фр.) — Б. пр.
210
Роман на американския писател Томас Пинчън, излязъл през 1973 г. — Б. пр.
211
Същински (лат.). — Б. пр.
212
В египетската митология покровител на мъртвите, изобразяван като легнал черен чакал или дивото куче Саб, а също като човек с глава на чакал или на куче. Смятан е за съдия на боговете. — Б. пр.
213
В египетската митология бог на мъдростта, на смятането и на писмеността, господар на времето, изобразяван най-често като човек с глава на ибис. — Б. пр.
214
Във вуду митологията душите на мъртвите. — Б. пр.
215
Съкратено от „Елегба“. — Б. пр.
216
От „Геде“, другото име на Барон Самди (Симби). — Б. пр.
217
Въображаем автор на детски стихотворения и песни, първият сборник излиза в Лондон през 1760 г. — Б. пр.
218
В ирландската митология мориганите са три богини на войната и на разрушението, изобразявани най-често като врани. — Б. пр.
219
Доставчик на компютърно оборудване и софтуер. — Б. пр.
220
Изоначен латински. Безсмислена реплика от нашумелия американски сериал „Розуел. Трудно приземяване“, с която се пародира увлечението да се говори с латински фрази. — Б. пр.