Читать «Приключенията на добрия войник Швейк през Световната война» онлайн - страница 33
Ярослав Хашек
— Освободен като идиот — отбеляза подофицерът, като прелистваше книжата.
— От друго нещо оплаквате ли се? — попита Бауце.
— Тъй вярно, страдам от ревматизъм, но ще служа на негово величество императора до последна капка кръв — каза Швейк скромно, — коленете ми са отекли.
Бауце изгледа страшно храбрия войник Швейк и изрева:
— Sie sind ein Simulant — и като се обърна към подофицера, каза с ледено спокойствие:
— Den Kerl sogleich einsperren!
Двама войници с натъкнати на пушките си щикове поведоха Швейк към гарнизонния затвор.
Швейк тръгна, опирайки се на патериците, и с ужас забеляза, че ревматизмът му започва да изчезва.
Щом видя Швейк да върви пред войниците, госпожа Мюлерова, която го чакаше с количката горе на моста, заплака и остави количката, за да не се върне никога вече към нея.
А добрият войник Швейк вървеше скромно, съпровождан от въоръжените защитници на държавата.
Щиковете блестяха на светлината на слънцето. Когато стигнаха пред паметника на Радецки в Мала страна, Швейк се обърна към тълпата, която ги придружаваше:
— Към Белград! Към Белград!
А на пиедестала си маршал Радецки остана мечтателно загледан подир добрия войник Швейк, който с новобранска китка в петелката се отдалечаваше, накуцвайки, с патериците си. В същото време някакъв важен господин съобщаваше на събралия се народ, че карат „дезинтьор“.
Швейк симулант
В това велико време военните лекари полагаха големи грижи, за да изгонят от душите на симулантите беса на саботажа и да ги върнат отново в лоното на армията.
За инквизиране на симулантите и заподозрените в симулантство, каквито бяха туберкулозните, ревматиците, изсипалите, бъбречно болните, заболелите от тифус, захарна болест, пневмония и други болести, бяха установени няколко етапа.
Инквизициите, на които бяха подлагани симулантите, бяха методично систематизирани и степенувани както следва:
1. Пълна диета, сутрин и вечер в течение на три дни по чаша чай, при което, разбира се, без разлика от какво се оплакват симулантите, им се дава аспирин за изпотяване.
2. Така нареченото „лизане на хинин“. За да не мислят, че войната е нещо много приятно, им се дава в засилени дози хинин на прах.
3. Изплакване на стомаха два пъти дневно с по един литър топла вода.
4. Клизма със сапунена вода и глицерин.
5. Завиване с чаршаф, натопен в студена вода.
Срещаха се хора храбри, които издържаха и петте степени на мъчения и се оставяха да ги откарат в най-обикновен ковчег на военните гробища. Имаше обаче и малодушни. Като стигаха до клизмата, те заявяваха, че вече се чувствуват добре и че не желаят нищо друго, освен да заминат с първия боен батальон към фронтовата линия.
В гарнизонния затвор Швейк попадна в лазарета именно между такива малодушни симуланти.
— Не мога да издържам повече — каза съседът му по легло, когото тъкмо бяха довели от амбулаторията, където за втори път му бяха промили стомаха.
Тоя човек симулираше късогледство.
— Утре се връщам в полка — реши другият му съсед отляво, на когото току-що бяха направили клизма и който искаше да мине за глух като пън.