Читать «Селестинското пророчество» онлайн - страница 6
Джеймс Редфилд
— Той каза ли колко са тези откровения?
— Не, но спомена за Второто откровение. Според него то дава възможност за една по-правилно тълкуване на събитията от новата история, което изяснява настъпващата промяна.
— Спря ли се по-подробно на това?
— Нямаше време. Имал някаква работа. Уговорихме се да се видим в дома му днес следобед, но не го намерих там. Три часа го чаках, но не дойде. Тай че ми се наложи да тръгвам, за да си хвана самолета за дома.
— Значи не сте говорили повече.
— Не. Не съм го виждала оттогава.
— А и правителството е отрекло съществуването на такъв Ръкопис?
— Да.
— А кога стана всичко това?
— Преди около месец и половина.
Няколко минути се хранихме мълчаливо. Накрая Чарлин вдигна очи и попита:
— И така, какво мислиш?
— Не зная — казах аз.
Донякъде приемах скептично идеята, че хората подлежат на промяна. Но в същото време ме привличаше мисълта, че Ръкопис с подобно съдържание би могъл наистина да съществува.
— Поне някакво копие не ти ли показа? — попитах аз.
— Не. Разполагам само с бележките си.
Замълчахме отново.
— Разбираш ли — наруши мълчанието тя. — Наистина мисля, че тези идеи ще ти се сторят интересни.
Погледнах я.
— Имам нужда от доказателство за верността на този Ръкопис.
Тя отново широко се усмихна.
— Какво има? — попитах я.
— Точно същото казах и аз.
— На кого, на свещеника ли?
— Да.
— А той какво ти отвърна?
— Каза, че доказетелството е самият опит.
— И какво има предвид?
— Че Ръкописът се потвърждава от опита. Ако честно анализираме живота и преживяванията си до този исторически момент, ще установим, че идеите на Ръкописа са верни, че звучат провдоподобно.
След като се подвоуми, тя попита:
— А ти как ги намираш?
Замислих се. Дали имаше нещо вярно във всичко това? Дали всички изпитваха това неудовлетворение, което чувствах аз, и дали то бе предизвикано от усещането през последните тридесет години, че в този живот има нещо, което не познаваме, което не се съдържа в опита?
— Не мога да кажа със сигурност. Нужно ми е време да помисля.
Излязох в градинката зад ресторанта и застанах зад една кедрова пейка с лице към фонтана. От дясната ми страна се виждаха примигащите светлини на летището и се чуваше шума на самолет, готвещ се за отлитане.
— Какви красиви цветя — обади се Чарлин зад мене. Аз се обърнах и я видях да приближава по алеята, загледана с възхита в лехите петунии и бегонии, които обграждаха редицата от пейки. Тя застана до мен и ме накара да я прегърна. В мен нахлуха спомени. Преди години, когато и двамата живеехме в Чарлотсвил, щата Вирджиния, редовно прекарвахме вечерите си заедно в разговори. Повечето от разговорите ни се въртяха около разни научни теории и психология. И двамата се чувствахме очаровани от тези разговори и един от друг. Поразителното беше, че въпреки това отношенията ни си оставаха платонични.