Читать «Царський пояс» онлайн - страница 34

Лідія Гулько

Хороше у степу тваринам! Правда, було б краще дивитися на них зблизька. Але дорослі нам заборонили зіскакувати з воза. Дядьки, що їдуть верхи на конях з луками і списами, можуть за непослух відлупцювати.»

Ія засвистіла носом. Мишко нахилився до неї, уважно придивився. Вона міцно спала. Він хотів устромити їй у ніс соломинку і полоскотати. Але скумекав: слушний час порушити дане Ії слово честі. Вона примусила його повторити такі слова: «Обіцяю без Ії камінець на персні не крутити, невидимим не ставати і з будки самому не вилітати».

Звичайно, він міг би й не повторювати тих слів. Але чомусь пожалів Ію. Тоді б вона засмутилася. Можливо, й заплакала. У дівчаток близько сльози… Зараз вона міцно спить. Тому він не порушує обіцянки. Не будити ж її, не просити: «Політаємо вкупі?». Та хай собі відпочиває.

Як Немиза побив грека Нота

Мишко крутнув червоним камінцем – зробився невидимий. Крутнув ще раз – вилетів із будки.

О, нарешті, він на волі! Розчепірив, як жабеня у воді, руки і ноги, хитнув ними. Тепер можна кудись і податися.

Раптом у лице хлопчикові щось гаряче дихнуло. Зирк: перед ним панок чужинський. Замурзаний, обшарпаний, худий. Шмаття кругом нього віється, мов ганчір’я, яким підлогу миють. Однак пиндиться, роздуває запалі щоки.

– Я – Нот, бог південного вітру. Я приношу дощі в ці степи, – гордовито кричить.

– Зрозуміло, – байдуже сказав Мишко.

– Що тобі зрозуміло? – насупився вітер.

– Зрозумів, чому ти замурзаний. Зізнайся: вилив воду і вивалявся в калюжі, як свиня.

Нот роздув сухоребрі груди.

– Та знаєш, малий, хто я? Мій батько – Зоряне Небо, а мати – Ранкова Зоря. Мої брати теж могутні: Борей, Зефір і Евр. Затямив? Кажеш, замурзаний? Так, трішки повалявся у болоті. Ну і що? Захотів – намок, захотів – висох. Сам собі пан. Що хочу, те й роблю.

– Дурний ти, як сім мішків диму. Лахмітник нещасний! – презирливо крикнув хлопчик.

Він мав охоту втекти від пришелепуватого вітру. Аж бачить: із співбесідником щось негаразд. Чомусь жалісно виє, крутиться на місці.

Мишко теж крутнувся, задер голову. Високо над ним у темно-синьому небі гойдалося біле пір’ячко. Пір’ячко, як пір’ячко. Але це швидко падало і швидко збільшувалося.

Заскавчав песиком Нот і прожогом кинувся до зеленого байраку.

Зашуміли зелені хащі й стихли. Це Нот заховався у них і причаївся від страху.

Раптом Мишка підхопила якась потужна сила. Підкинуло догори, мов гумовий м’ячик, і опустила. Погойдала і знову швиргонула. Хлопчик придивився: аж він на спині велетенського білого птаха. Той змахував срібними, на півнеба крилами. Голову йому вінчала корона, зіткана із золотих променів.

Велетень ледь повернув до Мишка голову і розкотисто прорік:

– Аз повелитель вітрів. Немизою мене люди назвали! Не дозволю грецьким вискочням господарювати в моєму ареалі.