Читать «Уотсън е жена» онлайн - страница 4

Рекс Стаут

Има всичко шейсет разказа и повести за Шерлок Холмс. Нека ги наредим в хронологичен ред и да им дадем номера от едно до шейсет. После, използвайки методите за дешифриране, които Холмс е владеел отлично и които са разкрити в повестта „Смъртоносните фигури“ и в други произведения, отбираме онези названия, които стоят под номера с определен кодиращ смисъл, и получаваме следния стълб:

Ангелът

Изчезването на леди Френсис Карфекс

Ранно убийство

Историята с установената самоличност

Някой с обърната устна

Убийство в Аби Грийндж

Обикновено приключение

Тайната на долината Боскум

Синият курбункул

Обредът на рода Мъсгрейв

Непокорната дама

И като прочете началните букви по принципа на акростиха, с лекота откриваме тази старателно прикривана тайна. Тя се е казвала Айрън Уотсън.

Но да не бързаме. Има ли някакъв начин да го проверим? Да разберем името й по друга методика, например априори? Ами да опитаме. Разказите за Шерлок Холмс, както вече доказахме, са писани от жена и тази жена му е била съпруга. А не се ли появява някъде в разказите жена, по която Холмс да се увлича? В която да е истински влюбен? Има такава жена!

„Скандал в Бохемия“ започва така: „За Шерлок Холмс тя винаги ще си остане Жената… В неговите очи тя засенчваше всички останали представителки на своя пол…“

И как се казва Жената? Айрин!

Ще кажете — да, ама не Айрън Уотсън, а Айрин Адлър. Разбира се. Главната цел на Уотсън от самото начало до края е да ни отклони от следата, да ни обърка, да ни попречи да установим нейната самоличност. Затова внимателно се съсредоточете върху нейната фамилия. Адлър. А какво означава на английски addler? Който те обърква. Който те заблуждава. Който замъглява съзнанието ти.

Да си призная, мен този ход ме възхищава, той прави чест дори на Холмс. Докато ни размотава и ни прави на глупаци, той има смелостта да вмъкне истинското име с кодирана фамилия.

Нашата догадка се потвърждава от една любопитна подробност. Отнася се също за Айрън от „Скандал в Бохемия“, тоест за Жената. А именно фактът, че Шерлок Холмс присъства на нейното бракосъчетание в църквата „Санта Моника“ на „Енджуеър роуд“. Ето какво разказва самият Холмс: „Едва ли не насила ме домъкнаха до олтара и без да успея да се опомня, започнах да мърморя отговорите…“ Така би могъл да говори не един равнодушен свидетел, а съпротивляващ се, объркан, изплашен мъж — казано иначе, жених.

На всичките 1323 страници на Свещената книга това е единственото описание на сватба, при това с присъствието на Холмс.

Трябва да ви призная, че това са само бегли, откъслечни бележки. Сега събирам материал за по-задълбочено разглеждане на темата, за да направя едно пълно и всестранно изложение на доказателствата. И на изводите от тях. Вторият том ще бъде посветен на някои предположения относно различните конкретни резултати от този — вероятно не съвсем щастлив — брак. Кой например е бащата на лорд Питър Уимси, роден вероятно в началото на века, когато е отпечатан разказът „Второто петно“? Това трябва да се разбере.

Информация за текста