Читать «Свидетелства за прехода 1989 - 1999» онлайн - страница 5
Иван Костов
Преходът, за който ще свидетелствам, бе труден, защото е многопластов. Плановата икономика бе изцяло и само в индустриалния стадий на развитие, с масов пролетариат и тежки индустрии. Институциите бяха структурирани от това индустриално време и функционираха в негова услуга. Създаването на нови демократични институции и пазарна икономика става редом с тектоничните процеси на третата и четвъртата индустриална революция. Цели сектори на производства и много професии си отидоха и бяха, и продължават да бъдат заместени от други. Това става не толкова заради демокрацията и пазара, а по-скоро по силата на много по-дълбоки причини. Вълните на тези революционни преобразования се насложиха в България и направиха всички реформи много по-трудни, което не е най-големият проблем. Тези вълни на промени бяха и остават много тежки за понасяне от хората. Изискват от тях постоянно да придобиват нови умения и способности за адаптация. Ето например: моят опит в програмирането започна в Математическия факултет на Софийския университет с перфокарти на BASIC. След това преминах на FORTRAN IV. После програмирах и моделирах на APL вече в
Преходът стана нарицателно на всички тези трудности и се насити с негативно съдържание. Разбира се, има и други основателни причини за това – дотук даде спорни резултати. Затова е трудно да се разсъждава за него напълно обективно. Това се отнася и за пишещия тези редове. Признавам, че свидетелствам пристрастно, но честно за прехода в България. Привеждам факти, данни, доказателства, достоверни източници на информация и оценки на авторитети, които могат да бъдат проверени. Свидетелствам от една принципна позиция, за която може да се каже, че се е развила във времето, но не е променила своите устои.
ПРЕДПОСТАВКИТЕ
Не е по моите сили да представя всички вътрешни и външни, социални и културни, политически и икономически предпоставки, при които започна преходът. Посочих в началото, че мога да се спра само на последните две. Тях познавам сравнително по-добре.
Политическите характеристики на контекста са достатъчно добре известни, но те често, и според мен умишлено, се наричат начало на прехода. Най-типичният пример е опитът да се представи отстраняването на Тодор Живков като начало на демократизацията в България. По нито един и от признаците, изведени в западната литература, това не е част от демократичния преход.
Първите митинги, възстановяването на стари партии и създаването на нови бяха предвестници за началото, но строго погледнато, също не бяха част от самата демократизация в България.