Читать «Помста Перса Дарія, або Скіфо-перська війна» онлайн - страница 33

Лідія Гулько

— Це моя остання дорога, дитинко.

— Остання? Ти загинеш на полі бою? Впадеш, поранений, від ворожої стріли?

— Ні, не загину і не впаду від ворожої стріли. Я шукаю міст Чінват.

— Міст Чінват? Вперше чую про нього.

— Насправді мосту з такою назвою на землі не існує. Чінват оперізує небо осяйним луком, який напинають руки Всевишнього.

Мишко часто-часто лопотів віями, неначе в око залетіла порошинка.

— Мостом Чінват я піднімуся на небо, — пояснив Даниїл з намистинкою у пучці. — Коли Бог буде милостивий до мене, то відчинить переді мною ворота, які ведуть до раю.

«Жартує. Вважає мене за малого, дурненького», — подумав хлопчик. Він кидав позирки на співрозмовника, пальці якого вже еребирали чотки, а вуста творили молитву.

Від передніх колон долинали співучі звуки, створені бойовими сурмами. Кожен військовий розумів їхню мову. Вона передавала інформацію на відстані, служила командою, спонукувала до конкретної дії. Наразі сурми повідомили про несподівану появу ворога. Повз валку возів проскакали верхівці. Вони поспішали до місця сутички піших воїнів. Верхівці перегукувалися:

— Скіф вилетів із засідки! Провчимо його!

Якась могутня хвиля підхопила Мишка. Стоячи на возі, він подався грудьми вперед. Десь там, попереду, вовченята дають жару персам. Через ліс списів, спини вояків, що підстрибували на конях, та клубки пилу далечінь не проглядалася. Однак і без візуальної панорами Мишко знав: Скіл, ватажок вовченят, заманював персів, спонукував їх прямувати до Гетської пустині. Мишкові подумалося: з кожним днем загін Скіла збільшується. До нього прибувають хлопчики з усіх скіфських кочовищ, племен і царств. Жвава Мишкова уява малювала яскраві картинки, вибудувавши з них авантюрний сюжет. Ось безстрашний загін Скіла вривається в стан Дарія. Зав’язується короткий, але запеклий бій. Скіл визволяє його, Мишка, з полону. Мобільний загін Скіла переможно зникає, посіявши серед перських вояків паніку і страх. Щасливий фінал значно підбадьорив Мишка. Він веселіше дивився на навколишній світ.

Золота колісниця Гойтасира піднімалася все вище і вище на небо. Скіфський бог не переставав слати персам дошкульні привіти.

Вози гуркотіли твердим і гарячим, як долівка печі, Степом. Ось проспівали невгамовні сурми. Наразі повідомляли: ворог утік і шлях вільний.

Мишко нудився без діла і розмов. З надією поглядав на Даниїла. Але старець тихо напівлежав, опустивши на очі повіки з голубими прожилками. І лише рівномірне просування намистин на червоній нитці видавало, що він не спить. Малий пасажир не наважувався старця турбувати.

Назустріч возам, що сунули один за одним у хмарі міцного пилу, проскакав загін верхівців. Їздові гукали до них:

— Розбили ворога? Провчили його?

— Скіф — боягуз. Здалека випускає стріли. А наблизитися боїться. Тікає, як полохливий заєць.

Їздові реготали. Верхівці хвалилися:

— Недовго тим зайцям стрибати. Наздоженемо і всіх до ноги виб’ємо.

— Правильно, до ноги. Заберемо у Скіфа биків і коней. Повернемося додому з добром ворога, — у відповідь гукали їздові.