Читать «Остання шабля» онлайн - страница 2
Николай Данилович Руденко
Мила, овіяна легендами кіннота! Небагато гучних перемог у минулій війні випало на твою долю, і останні твої командири, прославлені рубаки, мирно доживають віку, навіть не задумуючись над тим, що вони були кінцевою ланкою тисячолітнього ланцюга, початок якого губиться за густими туманами минувшини. І, може, сняться ще комусь шеренги бравих вершників, ритмічний цокіт підків, цнотливі усмішки дівчат, що кидають троянди під копита коней... Може, й сняться... Тільки частіше пригадується перший рік війни, його залізні уроки, з яких випливав невблаганний висновок: шаблею проти танкової броні нічого не вдієш...
Минуло майже десять років, як Турбай повісив шаблю з дарчою монограмою на широкий килим у кабінеті нового, що пахнув свіжою фарбою, котеджу. Йому навіть не спадало на думку дотягнутися до неї рукою, вийняти з піхов... Значно більше уваги він приділяв мисливській рушниці, яка висіла поруч.
Ось і тепер він зняв її зі стіни, підперезався патронташем і почав обережно спускатися по дерев'яних сходах.
Чого ж це він у власному домі прокрадається, мов злодій? Кого він боїться, від кого втікає? А може, просто не хоче розбудити ту, що спить в кімнаті за скляними дверима?.. Ні, в о н а не спить... Щось скрипнуло, зашаруділо... Видно, вона, підводячись з ліжка, відсунула стілець...
Іван Юхимович спинився на якусь мить, скоса глянув на скляні двері, боячись, щоб вони раптом не відчинилися, і, затамувавши подих, рушив далі, до виходу... А коли опинився на подвір'ї і відчув на обличчі подув ранкового вітру, що приніс із лісу солодкуваті пахощі прілої трави, він полегшено зітхнув... Таки ж вдалося й сьогодні уникнути зустрічі!.. Чи пощастить увечері?.. А завтра?
Будинок Турбая стояв на околиці міста, під самим лісом. Варто лише перейти через яр, потім піднятися крутою стежкою, що в'ється поміж колючим глодом та молодим терном, і ти одразу потрапиш у лісову гущавину, де заспокійливо шелестять столітні дуби, голубливо дзюркоче струмок, лунко шарудить під ногами сухе галуззя. Якщо ж тобі трапиться нагода вийти на галявину, оточену кленами, ти побачиш, як ранкове сонце пронизує осіннє листя, як це листя, плавно кружляючи, опадає, а небо, земля і озерні води урочисто мовчать, заворожені золотим осіннім умиранням...
Коли б Турбая позбавили отаких лісових блукань з рушницею за плечима, він би, мабуть, не прожив і року, бо в цих блуканнях був його порятунок.
Який там з нього мисливець?.. Зайці та дикі кабани, помітивши його на узліссі, могли почувати себе цілком спокійно. За останні два роки він стріляв двічі, та й то лише для того, щоб перевірити рушницю. Тур-бай шанував цю мисливську зброю за те, що вона давала йому змогу усамотнюватись.
Та чому він шукав самотності? Коли це почалося?..
І знову спливло в пам'яті те, що в його невеселих розмовах з дружиною стояло за скупим словом «колись»...
...Полковник, якому на вигляд було років сорок» виплигнув із штабного вагона, щоб висповідати інтенданта, котрий відправив пульмани з фуражем на запасну колію, в тупик, і тепер бійцям доведеться носити сіно оберемками аж через два состави. Полковник почав розпікати інтенданта словами крутого кавалерійського замісу, від яких навіть коні стають дибки. І раптом він сторопів, на його щоках виступив рум'янець сорому. На пероні, підпираючи спиною старий облуплений кіоск, стояла дівчина, пила воду з сахариновим сиропом і, глузливо примруживши очі, позирала на полковника. Вигляд у неї був такий, ніби вона хотіла сказати: «Ти прекрасний у своєму гніві, герою. Ти маєш над цими людьми необмежену владу... Та моя влада вища за твою, і ти незабаром у цьому пересвідчишся...»