Читать «Між двох орлів» онлайн - страница 242
Ярослава Дегтяренко
60
Звіт стольника Алфімова про місію до Пушкаря в цьому місці уривається – чи то час не пошкодував цього історичного документу, чи то останні аркуші навмисно були знищені.
61
Переклад Володимира Кобилянського вірша «Свято перемоги».
62
Первісна Полтавська фортеця була заснована на Івановій горі у 1608 р. польним гетьманом Станіславом Жолкевським. Але фортеця була замала й не мала всередині джерела води. Тому в 40-і роки XVII ст. великий коронний гетьман Станіслав Конецпольський побудував нові укріплення навколо старих, збільшивши фортецю вдвічі. Відтоді стару фортецю мешканці називали Старою Полтавою, а нові укріплення – Новою Полтавою.
63
Мається на увазі сучасна Інститутська гора, назва якої виникла після XVIII ст. завдяки побудованому на ній інституту шляхетних дівиць.
64
За даними професора Володимира Кривошеї, Джеджалій дійсно загинув від руки Пушкаря після невдалої спроби схопити гетьмана Виговського. Такі ж дані подає і професор Михайло Грушевський, покликаючись на реляцію слуги Беневського, який був очевидцем події. Складно сказати напевне, що штовхнуло славетного полковника на зраду – можливо, ненависть до Виговського або жага до влади, яку йому обіцяв Пушкар, але після 1658 р. його ім’я зникає з історичних документів, а Кропивнянський полк розформований.
65
Пуздерко – дорожній погрібець для перевезення спиртних напоїв.
66
Місюрка – тип шолома, опукла металева шапка з кольчужною відлогою або бармицею, які спускалися на плечі, захищаючи шию від ударів шаблі чи меча.
67
Клеп – невеличкий молоточок, якими козаки розбивали обладунки супротивника.
68
Пушкар дійсно загинув у цій битві. За твердженнями деяких істориків, невідомий козак приніс Виговському голову вбитого.
69
Тобто в землі Слобідської України. Події Хмельниччини та Руїни сприяли заселенню українцями Слобожанщини, причому на початку Хмельниччини основну масу переселенців становили вихідці із західних земель України.
70
Тертя маку в українському сороміцькому фольклорі є символом статевого акту.
71
У народі існувала легенда про дівчину, що напередодні Івана Купала зустріла в лісі біса в подобі гарного хлопця, який вмовив її зняти обережний вінок. Дівчина зняла і загинула.
72
Цитата з «Маніфесту Війська Запорозького до володарів Європи» авторства Юрія Немирича, з яким гетьман Виговський звертався до європейських держав. У маніфесті Немирич обґрунтовано доводив необхідність денонсації Переяславської угоди 1654 р., чим випередив думки Пилипа Орлика, викладені у 1710 р.
73
Аріанство – так у Речі Посполитій називали соцініанство, більш сміливий раціоналістичний рух в богословській науці протестантства.
74
Кадук – майно, конфісковане у власника за злочин проти держави і передане іншій особі.
75
Немирич у 20 років написав трактат «Discurs de bello Moscovitico» («Роздуми про війну з московитами»), у якому ґрунтовно та всебічно дослідив державний устрій і військо Московії, порівнюючи його з країнами Західної Європи. Ідеалом для нього були республіканська форма правління та федеративний устрій Голландії та Швейцарської Конфедерації тих часів.