Читать «Дев’яносто третій рік» онлайн - страница 31
Віктор Гюго
Він на мить спинився.
— Гальмало, ти не розумієш слів, але ти розумієш суть, то я й кажу тобі це все. Я сповнився довір’я до тебе, бачачи, як ти вправляєшся з човном. Ти не знаєш геометрії, проте надзвичайно добре маневруєш на морі. Хто вміє вести човен, зможе керувати повстанням. З того, як ти обходив підступи моря, я пересвідчився, що ти виконаєш усі мої доручення. Я продовжую. Отже, ти скажеш усім ватажкам, — приблизно, як зможеш, — таке. Про мене краще лісова війна, ніж війна на рівнинах. Я зовсім не хочу підставляти сто тисяч селян під кулі синіх солдатів та артилерію пана Карно. Через місяць я хочу мати п’ятсот тисяч убивць, що ховаються в лісах. Республіканська армія — моя дичина. Браконьєрствувати — це і є воювати. Я стратег чагарів. А, от іще слово, якого ти не розумієш. Та це байдуже, ти розумієш, що значить: ніякої пощади! І всюди засідки. Головне — мала війна, велика — на другому плані. Ти ще скажеш, що англійці з нами. Візьмемо республіку між два огні. Європа нам допоможе. Покінчимо з революцією. Королі провадять з нею війну королівств, ми провадитимемо війну парафій. Ти скажи їм це. Ти зрозумів?
— Зрозумів. Треба все віддати вогню і залити кров’ю.
— Саме так.
— Ніякої пощади.
— Нікому. Саме так.
— Я пройду скрізь.
— Але май обачність. В цьому краї легко наразитись на смерть.
— Смерть мене не турбує. Хто робить перший крок, той, може, стоптує останні свої черевики.
— Ти хоробрий.
— А якщо питатимуть ім’я монсеньйора?
— Його не треба поки що знати. Ти скажеш, що не знаєш, і це буде правда.
— Де я побачу монсеньйора?
— Де я буду.
— Як я дізнаюся про це?
— Усі про це знатимуть. Через тиждень про мене говоритимуть. Я покажу приклад усім, я помщусь за короля й релігію, і ти догадаєшся, що це про мене говорять.
— Розумію.
— Не забувай нічого.
— Будьте певні.
— Іди тепер. Хай боронить тебе бог. Рушай.
— Я зроблю все, що ви мені казали. Я піду. Я говоритиму. Я передам наказ.
— Добре.
— І якщо я виконаю…
— Ти будеш кавалером святого Людовіка.
— Як мій брат. А коли не виконаю, ви мене розстріляєте.
— Як твого брата.
— Гаразд, монсеньйор.
Старий похилив голову, його, здавалось, охопила глибока задума. Коли він підвів очі, то вже був сам. Постать Гальмало чорною крапкою зникала на обрії.