Читать «Дівчата з 13-ї вулиці» онлайн - страница 17
Малгожата Гутовська-Адамчик
— Чи є в мене взагалі якісь добрі риси? — думає Зося, сидячи над чистим аркушем паперу.
Їй здається, що так, проте вона не хоче писати нічого, що батько згодом висміє.
«Ти обов’язкова? Тобі справді так здається? А ти, бува, не занадто самовпевнена? Справедлива? А що ти у свої чотирнадцять можеш знати про справедливість? У тебе добре серце? Ну, про це не тобі судити!» — так він прокоментує список, який Зося намагається скласти. Із плюсами точно буде проблема, бо щодо мінусів, то тут батько точно не заперечуватиме. Перегляне побіжно й щонайбільше кине:
— А про неуважність забула? — і донька покірно додасть до списку власних вад неуважність.
Батько не похвалить її за цю роботу, власне, він ніколи не скаже нічого, крім свого «Ну-ну!», яке невідомо, що значить. І покладе список Зосі на стіл.
— А тепер поміркуй, що ти із цим зробиш! — додасть він і вийде, а вона думатиме про це весь вечір. Повісить список на корковій дошці над письмовим столом і дивитиметься на нього, ніби сподіваючись натхнення. Але його не буде. І Зося нервуватиме ще більше, що вона дурна, бо не знає, як позбутися своїх вад, бо їй хочеться всі їх викреслити з аркуша, щоби тато нарешті всміхнувся й пригорнув її до себе, і сказав, як нею пишається.
У своїй чорній кімнаті, ледь освітленій слабкою лампочкою, Агата сидить за комп’ютером. Блукає інтернетом без будь-якої мети. Чого вона шукає? Нічого. У пошуку набирає якісь безглузді фрази, розраховуючи, що, може, знайде відповідь на питання про сенс життя. Її дивують і смішать усі ці запевняння про існування цінностей, про обов’язки, якими в мережі аж кишить, тоді як вона жодного сенсу й цінності власного життя, крім того, що все воно сповнене страждань, не бачить. Почувається, наче приречена до страти, їй здається, що вона відбуває покарання у в’язниці, от тільки невідомо, за який злочин.
Начебто, вона й не в камері, вікна без решіток, але холодні залізні прути повростали в її серце, мозок і шлунок, а єдине рішення, яке спадає на думку, — покінчити із цим усім. Агата сердиться на себе, бо вона виявилася боягузкою. Живе в муках уже стільки років. Зневажає усе, що стосується матері й Гібона, але не може раз і назавжди позбутися цього. Ганчірка. Просто боягузка. Вона ненавидить себе за це.
Із цими думками, під шалені звуки гітари, які линуть із навушників, Агата не чує, як мати, постукавши кілька разів і не отримавши відповіді, входить до кімнати. Мама торкається доньчиного плеча, а та нетерпляче відмахується, наче щойно робила щось дуже важливе.
— Чого? — кидає, не зводячи погляду з екрана.
— Почалося навчання…
— Я помітила. І що?
— Мабуть, тобі потрібні гроші на підручники?
— Мабуть, так.
Агата ненавидить про щось їх прохати. У неї є власні гроші, бо мати завела їй рахунок, на який надходить пенсія за батька. Тому Агата намагається жити так, аби цих грошей вистачило. Але так буває не завжди, бо вона купує собі абсолютно все: від одягу до їжі.
Мати кладе на столі п’ять новісіньких купюр по сто злотих.
— Це на шкільне приладдя. Скажеш, якщо забракне.