Читать «Гласът на цигулката» онлайн - страница 96
Андреа Камиллери
— Ти да не си се скъсил? — поинтересува се Мими, когато го видя.
На косъм успя да избегне юмручния удар, с който Монталбано щеше да му счупи носа.
* * *
Нямаше нужда да казва „Всички!“, защото всички спонтанно се появиха. И комисарят задоволи любопитството им, тъй като си бяха заслужили да им обясни от игла до конец, от първите подозренията върху Серавале чак до трагичния му край. Най-умното наблюдение направи Мими Ауджело:
— Слава богу, че се е застрелял. Щеше да ни е трудно да го държим в затвора без конкретно доказателство. Всеки добър адвокат щеше да го извади веднага оттам.
— Да, ама се е самоубил! — каза Фацио.
— И какво означава? — отвърна Мими. — Може би и с онзи клетник Маурицио ди Блази е станало така. Кой е казал, че не е излязъл от пещерата с обувката в ръка, надявайки се точно на това, което е станало — онези да го застрелят, мислейки я за оръжие?
— Извинете, комисарю, но защо се носеха слухове, че е искал да бъде наказан? — попита Джермана.
— Защото е присъствал на убийството и не е могъл да го предотврати — завърши Монталбано.
Докато всички излизаха от стаята му, си спомни за нещо, което, ако не ги накараше да направят веднага, беше възможно напълно да забрави на следващия ден.
— Гало, ела тук. Слушай, трябва да слезеш в гаража ни, вземи всички документи, които са в туингото, и ми ги донеси. Говори с нашия тенекеджия и му кажи да пресметне предварително колко ще му струва, за да го вкара в ред. След това, ако той иска да се заеме и с препродажбата му на старо, нека да го направи.
* * *
— Комисарю, ще ме изслушате ли само за една минута?
— Влизай, Катаре.
Катарела се беше изчервил, смутен и доволен.
— Какво има? Говори.
— Дадоха ми бележника от първата седмица, комисарю. Конкурсът по информатика се провежда всяка сутрин от понеделник до петък. Та исках да ви го покажа.
Хартиен лист, прегънат на две. Беше получил по всичко „отличен“, а под графата „Бележки“ пишеше: „Първенец на курса“.
— Браво, Катарела! Ти си гордостта на нашето полицейско управление!
Ехе, за малко и Катарела щеше да се разплаче.
— Колко сте в курса?
Катарела започна да ги брои на пръсти:
— Амато, Аморозо, Базиле, Бенато, Бонура, Катарела, Чимино, Фаринела, Филипоне, Ло Дато, Шимека и Дзикари. Прави дванайсет, комисарю. Ако имах подръка компютър, по-лесно щях да ги пресметна.
Комисарят се хвана за главата.
Какво бъдеще очакваше човечеството!
* * *
Гало се върна от посещението си за туингото.
— Говорих с тенекеджията. Съгласен е да се заеме с продажбата. В жабката бяха талонът и една пътна карта.
Остави всичко на бюрото на комисаря, но не си тръгна. Беше по-сконфузен и от Катарела.
— Какво ти е?
Гало не отговори, но му подаде един картонен правоъгълник.
— Намерих го под предната седалка, тази на пътника. Беше бордна карта за полета Рим — Палермо за самолета, който кацаше в Пунта Раизи в десет вечерта. Денят, отбелязан на талона, беше сряда миналата седмица, а името на пътника се оказваше, че е Г. Спина. Монталбано се запита защо ли всеки, който се крие под фалшиво име, почти винаги запазва инициалите на истинското си? Гуидо Серавале беше загубил билета си в колата на Микела. След убийството не е имал време да го търси или е мислел, че все още е в джоба му. Ето защо, говорейки преди това за него, беше отрекъл съществуването му и дори беше намекнал за възможността името на пътника да не е неговото действително име. Но сега, с билета в ръка, дори и трудно, можеше да се стигне до човека, който наистина е пътувал в самолета. Едва тогава забеляза, че Гало — с твърде сериозна физиономия — все още продължаваше да стои пред бюрото му. Проговори така, че изглеждаше, все едно си е загубил гласа.