Читать «47 ронини» онлайн - страница 278
Джоан Виндж
19
Японски роман от началото на XI век, класическо произведение на японската литература. Предполага се, че е написан от благородничката Мурасаки Шикибу в разцвета на периода Хеян. — Б.пр.
20
Изработен от твърдо дърво меч, използван за тренировки в японските бойни изкуства. — Б.пр.
21
Исторически японски ритуал за отбелязване на пълнолетието. При момчетата това е било при навършването на 15 г., а при момичетата — на 13 г. — Б.пр.
22
Японска настолна логическа игра от типа на шахмата. — Б.пр.
23
Китайски йероглифи, които се използват в модерната японска писмена система, заедно с хирагана и катакана. — Б.пр.
24
Японски естетически мироглед, основаващ се на приемането на несъвършенството като изходна точка за търсенето на друга хармония. — Б.пр.
25
Японска вишна. — Б.пр.
26
Администрацията на шогуната. — Б.пр.
27
Дълга роба, носена върху кимоното. — Б.пр.
28
Буквално „външни васали“ — феодали, които са били опоненти на Токугава, за разлика от
29
Връхна дреха без ръкави. — Б.пр.
30
Японско театрално изкуство, развило се през XIV век. Повечето персонажи в
31
Философски трактат, написан през XVII век от самурая Миямото Мусаши. Книгата е посветена на изкуството на стратегията. Тя е своеобразен учебник по кенджуцу, описващ основните техники за използване на меча катана. Този трактат и днес се изучава от майсторите по бойни изкуства. — Б.пр.
32
Традиционен японски пояс. — Б.пр.
33
Панталон с много широки крачоли — традиционно облекло за самураите. — Б.пр.
34
Строго определена поредица от техники, които се изпълняват в също така строго фиксирани ритъм и време. Като цяло това е комбинация от удари и блокове, използвани при бой най-често с повече от един въображаем противник. — Б.пр.
35
Обръщение в японския език към учител или майстор. — Б.пр.
36
Вид шаран, наричан още „Брокатен шаран“, който се използва за декоративни цели в открити водоеми или водни градини. Получен е в резултат на дългогодишна селекция в Япония и Китай. — Б.пр.
37
Дълга тояга от арсенала на източните бойни изкуства. — Б.пр.
38
Литературен жанр на традиционната японска лирическа поезия. Хайку е най-късата поетична форма в световната литература. — Б.пр.
39
Живеещи в планините японски отшелници, които принадлежат към най-загадъчната от всички съществували в Япония секти, възникнала през IX-X в. — Б.пр.
40
Елемент от самурайския кодекс „Бушидо“, който включва задълженията, които самураят имал към своя господар, към подчинените си, към семейството, приятелите си и към обществото като цяло. — Б.пр.
41
Логическа игра, създадена приблизително преди 4300 години, водеща началото си от Древен Китай. Играта се характеризира с прости правила и дълбока стратегия.
42
Ден на пролетното равноденствие, известен още с името Шунбум но Хи. — Б.пр.
43
Има се предвид малкият изкуствен остров Деджима в залива Нагасаки, където в периода 1639–1853 г. е имало холандски търговски пост. — Б.пр.