Читать «Безсилните на този свят» онлайн - страница 4
Борис Стругацки
— Ей, Мохамед! Кога ще си приберете бика? — попита Вадим.
Мохамед се обърна и каза наставнически:
— Това е лош бик. Взимай камък и го удряй между рогата. С всичка сила. Той от друго не разбира. Лош бик. Взимай голям камък и между рогата…
— Свежо решение — каза Вадим. — Ще промени живота към по-добро.
Мохамед повече не се обърна — леко поклащайки се в седлото, той се спусна по склона, по сипея, на север, към обгърнатата от сива мъгла скалиста планина, знаменита не само с чаровното име Зъбите на тъщата, но и с автомобилното състезание, чието название в превод означаваше Вредно За Душата. Тимофей Евсеевич се обади свадливо:
— Месото не струва. Какво ще заповядате да го правя? С него ще си строшим и последните зъби.
— Сгответе харчо3.
— Абе… харчо… Тя е вредна…
— Направете овнешка чорба. С чесън и макарони. Сънотворно и слабително в един флакон. Не само вредно, но и вкусно.
Тимофей Евсеевич не отговори, а продължи да трака с чиниите и тенджерите. После внезапно запя с тъничък гласец:
Защо да не пея, защо да не се веселя,
Щом в колибата ми всичко е наред?
Изнурителната жега се настани окончателно и увисна тягостно. Въздухът струеше и трептеше над източния склон и там безшумно изникнаха и сякаш заплуваха сред маранята петнисти рогати крави, с мокри муцуни и размахващи се опашки. Вадим, задремващ в креслото, ги следеше с притворени очи. А Тимофей Евсеевич продължи да пее тъжно:
Мушица на прозореца жужи,
Паяче на стената паяжинка тъче.
Защо да не пея, защо да не се веселя,
Щом в колибата ми всичко е наред?
Внезапно спря и попита с недоумение:
— Нашите ли идват?
Вадим се ококори и се заслуша. Не чу нищо друго, освен съскането на примуса.
— Не може да бъде. Откъде? Още няма два часа.
— Казвам ви, чувам. Кола идва. Оттам.
Вадим отново се заслуша. Стори му се, че наистина долавя някакъв шум, но беше прекалено хубаво, за да е истина. И от суеверие и чист инат каза:
— Не може да бъде. Ясно беше казано: не по-рано от деветнайсети, най-вероятно — по-късно.
— Добре, добре — лесно се съгласи Тимофей Евсеевич. — Тъй да бъде…
Стоеше насред царството си (примуси, чинии, паници, вилици, ножове, кофи и кани) и, заслонил очи с две ръце, гледаше на юг към пътя. Съгласяваше се по изключение и само заради това, че беше сигурен в своята безусловна правота. И колкото по-уверен се чувстваше, толкова по-лесно се съгласяваше. Опонентът му трябваше сам, лично, без допълнителни аргументи и усилия от негова страна, да се убеди, че е посрамен. За Тимофей Евсеевич това беше висш пилотаж при воденето на спора. На всякаква тема.
По пътя, иззад зеления хълм, се показа покрив на автомобил и веднага стана ясно, че великият спорещ и победител този път остана с пръст в уста — покривът беше на голям, луксозен, много луксозен, неприлично луксозен автомобил.
Появи се и той самият — изпълзя иззад хълма — черен, блестящ на слънцето, намусено разкошен джип „Гранд чероки“, оплескан с изсъхнала кал. Изпълзя и веднага спря, сякаш нямаше сили да продължи. Постоя неподвижно няколко секунди, вторачен с всичките си двайсет фара и прожектора, после бавно разтвори четирите си врати и като че без желание заизплюва пътниците си.