Читать «Каменното яйце» онлайн - страница 59
Петър Бобев
— Мис Бор — рече той. — Доверете ми се! Имаме съвпадение на интересите. Ще ви спася.
— Срещу каква цена? — сряза го тя. Все още не можеше да прикрие неприязънта си.
Той беше готов с отговора си. И отговори, без да се засегне:
— Доктор Бор да ме скрие от тия изнудвачи. Поне за известно време.
Звучеше убедително.
Бандитът я хвана за ръка:
— А сега бързо към самолета! Вие ще пилотирате.
Алиса разтърси белезниците си:
— Така ли? Вързана?
— Не, разбира се! Ще ги махна. Ала не сега. Иначе не знам какво може да ви хрумне.
Ясно й бе, нямаше избор. И тя забърза обратно, към разнебитения лагер, следвана неотлъчно от похитителя си. Струваше й се, че усеща дъха му в тила си. Забърза, доколкото й позволяваха окованите ръце.
Когато наближиха съвсем, Гомеш я хвана за рамото:
— По-полека! Не знам кой е там.
И излезе пред нея.
След още десетина крачки спря.
— Почакайте тук! Да проверя! Все им нямам вяра.
После се промъкна предпазливо до един храст, потули се зад него, задебна.
Минаха няколко минути, а той все не се решаваше да излезе на открито.
Алиса Бор гледаше самолета, който отстоеше само на стотина крачки от нея. Стотина крачки, а всъщност — скок през хилядолетията, от първобитната джунгла в прогреса, скок в съвременността, където никакъв звяр няма да я заплашва. В ерата на най-фантастичните постижения, до които се е домогвал човешкият ум. Постижения, които осъзнати, смайват.
Мит ли е или действителност, че Хефест изковал шлема на Херкулес, щита на Ахил, бронята на Мемнон от неръждаема стомана — нещо, което смятаме, че едва ние сме постигнали? И направил железни робини — не са ли това роботи? В древен Египет си служели с воден чук, воден долап за поливане, механична вършачка, автомат за отваряне портите на храмовете и за продажба на светена вода, стругове, та дори и планер. Архимед конструирал запалителни слънчеви агрегати, което правели и олмеките в Америка. Император Тиберий обезглавил откривателя, който му подарил чаша от лек метал, вероятно алуминий, защото се боял, че така ще се обезценят среброто и златото му. Херон Александрийски навярно е построил първата парна машина. А може и тя да не е била първа. Допуска се, че древните гърци са изобретили нещо като ракета. Човек добива впечатление, че тогава е имало толкова много машини, та Аристотел се тревожел да не би те да превърнат хората в свои роби. Какво ли би казал наивникът, ако живееше в нашия век, когато сме станали истински роби на автомобилите си, на телевизорите, на пералните, на влаковете, трамваите и асансьорите, на машинките за бръснене и за миене на чинии…
Алиса забеляза, че „хидалгото“ й прави знак да се приближи. После я подкара към самолета. Но все още не се решаваше да освободи ръцете й.
Съвсем боязливо достигнаха лъсналата, сякаш не на място в тоя първобитен свят машина. Гомеш й посочи стълбичката, да се качва.
Тя вече посягаше да сложи крак на първото стъпало, когато я стресна прегракнал вик:
— Ръцете горе!
Скрити умело досега, от храстите изскочиха пилотът и помощникът на Гомеш със заплашително насочени автомати.