Читать «Матю Райли Турнирът» онлайн

Unknown

Матю Райли

Турнирът

Отдавна е прието, че първият международен турнир по шахмат се е провел през 1851 г. в Лондон и е бил спечелен от Адолф Андерсен от Германия. Шестнайсет души от цяла Европа се състезавали за званието най-добър шахматист на света. (Преди това събитие играчите се състезавали в единични срещи, ползващи се с висока популярност.)

В шахматния свят обаче се носят слухове за турнир, проведен много преди лондонския - през 16 в., в древния град Константинопол, днешен Истанбул.

За съжаление не са останали сведения за това събитие и докато не бъде открито някакво документално доказателство за провеждането му, турнирът е обречен да си остане легенда.

- Борис Иванов, „История на шаха", 1972.

Пролог 1603

Моята кралица е мъртва. Приятелката ми е мъртва. Светът вече не е същият. Сега е по-мрачен.

Никога няма да разбера как успяваше да се справи така добре в този хаотичен свят. Винаги успяваше да постигне своето в един бурен живот, прекаран сред придворни, епископи и командири. Постигаше го често с чара си, много пъти благодарение на ловкостта и проницателността си, а понякога и чрез по-директния метод на премахването на онези, които й се противопоставяха.

Винаги знаеше кога хората я гледат. Не се съмнявам, че когато пращаше някой окаян нещастник в Та-уър, това бе колкото заради престъплението му, толкова и заради представлението. Понякога владетелите трябва да дават сурови примери.

Мнозина твърдят, че невероятната ловкост на ума й е резултат на образованието й при великия учител Роджър Аскам. Виждала съм с очите си резултатите от това образование и мога спокойно да заявя, че то бе сред най-високите за нашето време.

Като дете на член от домакинството й и като нейна връстница, аз бях основната другарка в игрите на младата принцеса. По-късно щях да стана нейна главна камериерка, но като момиче поради близостта ни ми

е позволено да присъствам на уроците й и така по-лучх образование, до което при други обстоятелства ник°Га не бих могла да се докосна.

седем години Елизабет владееше идеално френски разбираше испански и можеше да говори и да ^ете на латински и гръцки. Когато Уилям Гриндал д Наставничеството на великия Аскам) пое образо-ванЧто й през 1544 година, тя беше прибавила към спиЧка италианския и немския. Макар че Гриндал во-дещ^ ежедневните уроци, човекът в сянка неизменно ?и °^таваше Аскам. великият архитект на цялостното и °^чение. Той поемаше нещата, когато се изучаваха вая% предмети - езици, математика и история, как-то д^евна, така и съвременна. Убеден привърженик на Ред%ните занимания на открито, той дори я учеше на Изк^твото на стрелба с лък в Хатфийлд.

свен това трябва да се спомене, че учеше младата

принцеса Елизабет на шах.

още я виждам като тринайсетгодишна, наведена Над Аъската - как непослушните рижави кичури обрамчват елфическото й луничаво лице, как втренченият И П0|>лед не се откъсва от фигурите, как се опитва да решЦ кой е най-добрият й ход, докато седящият срещу нея Лскам, без изобщо да обръща внимание на играта, я rJ^a как мисли.

дете Бес изгуби много повече игри, отколкото СПечели; някои от домакинството в Хатфийлд смятаха