Читать «Таємниця одного дiаманта» онлайн - страница 269
Юрiй Логвин
3 Салят-аль-хаджа – молитва на сповнення бажань.
4 Сук ар-рукик – торжище невiльникiв у стародавньому Багдадi.
23. ПАЦЮКИ ТА КРИЛАТI РИБИ
1 Му'асим – вiтер з очiкуваної сторони; звiдси назва вiтру – «мусон».
2 Дидбан (перс.) –той, що дивиться вперед.
3 Нiссан – вiдповiдає квiтневi.
24. ШАЛЕНИЙ ВИХОР
1 Дорада – скумбрiєвi риби. 3 давнiх часiв важливий об'єкт риболовства.
2 Наффатiн артилерист, а також боєць, що був озброєний сифоном до метання «грецького вогню» на вороже судно. «Грецький вогонь» був горючою сумiшшю iз нафти, сiрки, смоли та селiтри; його не можна було загасити водою.
3 Фарсах – мiра довжини, приблизно 6 км.
4 Хазiран – вiдповiдає мiсяцю червню.
5 Патамар – iндiйське судно, зi щоглами, нахиленими пiд кутом до носа корабля. Оснащене навкiсними вiтрилами.
25. ПТАХИ ЛЕТЯТЬ ДО БЕРЕГА
1 Зухра – планета Венера. Вважалась покровителькою кохання та родючостi. Згiдно iз астрологiєю iз Зухрою iз днiв поєднується п'ятниця.
2 Високопоставлена («Аль-Джах») – Полярна зiрка.
3 Норiя – споруда, з допомогою якої черпають воду для поливу, зрошення землi.
4 Кибла – напрям до Мекки, куди звертаються мусульмани пiд час молитви. Кибла встановлена в зв'язку з тим, що в Меццi знаходиться головний храм мусульман – «Свята Кааба» з «Чорним каменем» («Аль-Хаджар аль-Асвад»). Всi мечетi, надгробки, могили мусульман будуються фасадом до Мекки.
26. ЧУДЕСА В КАЛIКУТI
1 Харран – мiсцевiсть у Пiвнiчнiй Месопотамiї. 2Адат – комплекс племiнних звичаїв.
3 У вiйськах та охоронi правителiв Захiдного (Малабарського) узбережжя Iндiї було найбiльше воїнiв з Ефiопiї, а серед кiннотникiв –тюркiв iз континентальної Азiї.
4 Тут мова йде про китайськi кораблi – джонки.
5 Питання визначення повнолiття, а значить i виконання таких соцiальних функцiй, як сплата податкiв тощо, розглядається в правилах шарiату перш за все для того, щоб зобов'язати до виконання релiгiйних вимог, зробити молоде поколiння вiдповiдальним перед мусульманським законом.
6 Пуджа – ритуальна їжа в iндiйських храмах.
27. РОЗПОВIДЬ ПОДОРОЖНЬОГО
1 Закят – «милостиня очищення»; згiдно з шарiатом сплачується дорослим мусульманином, який має певний мiнiмум майна, i пiдлягає розподiлу серед бiдних сирiт i самотнiх жiнок. У феодальних країнах первинний закят перетворився в обов'язковий податок, який iшов на потреби панiвного класу.
2 Брахман – представник вищої касти в Iндiї, професiйний жрець у брахманiзмi та iндуїзмi. Брахмани монополiзували вивчення й тлумачення стародавнiх лiтературно-релiгiйних пам'яток Iндiї – Вед – i культову дiяльнiсть.
3 Шеттi – представник однiєї з низьких каст, що займались дрiбною торгiвлею.
4 Бетель – сумiш листя перцю «бетель» iз сiм'ям арекової пальми та вапном. Вживають як жвачку для збудження нервової системи.
5 Дхотi – вид нацiонального одягу iндусiв. Складається з довгої смуги тканини, яка обгортається навколо пояса i стегон.
6 Культ води завжди був домiнуючим у свiтоглядi жителiв Iндостану, незалежно вiд того, до якої релiгiї, касти чи народностi вони належали.