Читать «Таємниця одного дiаманта» онлайн - страница 267
Юрiй Логвин
4 Iслам мас цiлу систему заборон вiдносно їжi. В одному з хадисiв сказано: «Аллах заборонив вживати кров, мертвечину, алкогольнi напої, свинину…»
14. БАШТА ТОРТУР
1 Кадi – релiгiйний суддя в мусульманськiй общинi. Кадi приймали рiшення в питаннях релiгiї, сiмейного та кримiнального права, слiдкували за виконанням мусульманських релiгiйних обов'язкiв, спираючись на Коран, сунну та шарiат – комплекс юридичних норм, принципiв i правил поведiнки правовiрних.
2 Диван – державна установа, вiдомство, канцелярiя.
3 Карат – мiра ваги для коштовностей, бiля 0,2 г.
4 Тамiли – народнiсть у пiвденнiй Iндiї («Країнi Хiнд»).
5 Шахiн – пiдвид сокола сапсана, розповсюджений в Захiднiй та Пiвденнiй Азiї. Широко вживаний у середнi вiки для полювання.
6 Рух-бан, руббан– капiтан. Слово перське, але мiцно ввiйшло в арабську середньовiчну термiнологiю.
16. АЛЬ ХАШИШ В'АЛЛЬ-ХАМР
Манджун – наркотичнi пастилки, оладочки.
17. ЗВIЗДАР
1 Мiфiчна iстота Бурак (араб. «блискавичний»), на якiй пророк Мухаммед перенiсся з Мекки до Iєрусалиму, а звiдти до небесного престолу Аллаха.
2 В iсламськiй мiфологiї один з чотирьох (Мiкаiл, Iсрафiл, Iсраїл, Джабраїл) наближених до Аллаху ангелiв, у функцiю яких входить передача наказiв i волi Аллаха пророкам. В даному випадку Джабраїл, що вiдповiдає бiблiйному архангелу Гавриїлу. Ангел смертi Iсраїл. Азраїл та Iсраїл не однозначнi за формою, але рiвнi за значенням. Ангел Iсраїл сповiстить день Страшного суду для всiх мусульман.
3 Копти – нащадки корiнного населення Єгипту. Сповiдають християнство. Чисельнiсть бiльше 2 млн. чоловiк. Живуть у мiстечках сучасного Єгипту. Коптська мова продовжувала розвиток стародавньої єгипетської мови. У XI-XII ст. почала вiдмирати. Зараз збереглася як церковна мова коптiв.
4 Алiди – нащадки Алi iбн Абi Талїба. У Алi iбн Абi Талiба було багато дiтей вiд рiзних жiнок. Але найвiдомiшими були Хасая i Хусейн вiд Фатiми, доньки пророка Мухаммеда, та Мухаммед iбн аль-Ханафiя. Чисельнi нащадки Алi iбн Абi Талiба живуть i в наш час по всiх iсламських країнах. Вони володiють правом носити зелену чалму й називатись сеїдами чи шерифами.
5 Айяри («волоцюги», «бурлаки») – загальна назва членiв братств у мiстах Iраку, якi брали активну участь у релiгiйних та полiтичних заворушеннях.
6 Лал емiра Юсуфа– легендарний червоний рубiн розмiром з долоню людини, який зберiгався в скарбницi Юсуфа iбн Ваджиха, оманського правителя середини X ст.
7 Аль-Барiдi – один iз правителiв Басри,
8 Водянi млини вiдомi в Грецiї з I ст. до н. е. Вiтряки вперше вiдомi в Персiї з середини VII ст. н. е. Середньовiчнi хронiки та автори постiйно згадують водянi млини в рiзних мiстах Багдадського халiфату.
18. ТАЄМНЕ ЗБIГОВИСЬКО
1 Мiнбар, мiмбор – пiдвищення на зразок кафедри зi схiдцями, з якого в мечетi виголошується проповiдь.
2 Бесмела – назва молитовної формули, яка починається словами з Корану: «Во iм'я Аллаха милостивого, милосердного».
3 Ракат – комплекс релiгiйних формул i положень тiла, що являє собою елемент мусульманської молитви. Виконуючи ракат, богомолець схиляється, стає на колiна, падає ниць, приказуючи при цьому славослов'я Аллаху, його iмена, першу суру – роздiл Корану – i т. д.