Читать «Таємниця одного дiаманта» онлайн - страница 264
Юрiй Логвин
13 Сафiна – загальна назва для судна, що перевозить людей та товари.
2. ТОВСТИЙ ДЖАФАР
1 Шуббат – мiсяць, що вiдповiдає лютому.
2 Мiнарет (вiд араб. «манара» – свiтитися) – вежа при мечетi, з якої муедзин закликав вiруючих до канонiчної молитви – намазу.
3 Аль-ут (з араб. «чаша"| – струнний щипковий iнструмент; у середнi вiки перейшов до європейцiв i вiдомий пiд назвою лютнi.
4 Кунжутна олiя – рослинна олiя, яку одержують iз насiння кунжуту (сезаму). Широко культивують кунжут iндiйський (в насiннi до 65 % жиру).
5 Земляна смола – бiтум, тягучi залишки природно вивiтреної нафти, переважно чорного кольору.
6 Тик – дерево з мiцною деревиною, стiйкою до вологи, що дуже широко використовувалось у корабельнiй справi та будiвництвi.
Росте в тропiчних лiсах Азiї вiд Iндiї до Iндонезiї.
7 Сандал – вiчнозелене дерево з ароматною деревиною. Висота до 10 м. В Iндiї вiд давнiх часiв культивується заради експорту деревини в iншi країни.
8 Азар – мiсяць, що вiдповiдає березневi.
3. РОЗБIЙНИКИ
1 Суфiзм – мусульманський мiстицизм.
2 Iсмаїлiти – послiдовники однiєї з найчисельнiших сект у шиїтському iсламi. В практицi полiтичної боротьби широко застосовували методи терору. Виконавцi таємних вирокiв вживали гашиш («аль-хашиш») – висушену смолисту речовину з недозрiлих рослин iндiйської коноплi, наркотик.
3 Пiр – голова суфiйського братства.
4 Салах ад-Дiн [Саладiн, 1138-1193) – єгипетський султан з 1171 р. Засновник єгипетської династiї Айюбiдiв. Очолював боротьбу проти хрестоносцiв у 1187-1192 рр. У жовтнi 1187 р. вiдбив у хрестоносцiв Єрусалим.
5 Голову ордену хашашiнiв називали Щейх-уль-Джебала-«Старець гiр», бо вiн мав резиденцiю в горах Ельбрусу.
Шейх (дослiвно «старий») – титул правителiв князiвств i вождiв кочових племен: голова мусульманських сект, дервiшських орденiв. у деяких народiв Близького i Середнього Сходу староста села; iнодi шановна людина взагалi.
6 Джихад («стараннiсть, наполегливiсть) – вiйна за вiру, визначена Кораном. Той, хто вiдзначився в джихадi, зветься газi, загиблий у джихадi – шахiд (мученик).
4. НАГЛА СМЕРТЬ
1 Мекка мiсто в Саудiвськiй Аравiї. У Меццi народився засновник iсламу– Мухаммед. 3 VII ст. Мекка – священне мiсто мусульман i мiсце їх прощi, хаджа. У Меццi заходиться найбiльша святиня iсламу – Кааба.
Медина – мiсто в Саудiвськiй Аравiї. Гробниця Мухаммеда в Мединi –друге пiсля Кааби в Меццi мiсце поклонiння мусульман.
2 Мандейцi, сабiї – нащадки стародавнiх ассiро –вавiлонян. Зберегли ще до iсламський культ астрального бога, свої книги. написанi на мовi, близькiй до ассiрiйської. Мали свої молiльнi будинки, справляли свої релiгiйнi свята. Багато мандейцiв були видатними лiкарями та астрономами Багдадського халiфату. На сьогоднiшнiй день їх збереглося кiлька тисяч в Iраку.
3 Зiнджi – чорношкiрi африканськi раби. Їх використовували на осушуваннi болiт, вирощуваннi бавовни та цукрової тростини, У 869 р. пiдняли повстання бiля м. Басри. Керував ними Алi iбн Мухаммед. Вiн оголосив себе прямим нащадком Алi, зятя Мухаммеда. У 883 р. повстання було придушено Аль-Муваффаком, а його керiвники схопленi й страченi. Аль-Муваффак – брат халiфа Аль-Мутамiда. Був спiвправителем брата i фактично керував халiфатом.