Читать «Блокбастер» онлайн - страница 95

Зоран Жмирич

Ми зробили нерівноцінний обмін. Він мені дав життя, я йому – смерть. Він помер, а я залишився жити. Зовсім не такий, як той образ мене, що він його створив.

Про автора

Зоран Жмирич (1969) – хорватський письменник, музикант, колумніст, член Хорватського товариства письменників. Він народився, навчався, живе й працює у рідному місті Рієка – це найбільший порт Хорватії на узбережжі Адріатичного моря і третє за величиною місто у країні.

Письменник брав участь у Війні за незалежність Хорватії (1991–1995), і саме цей досвід був покладений в основу його найвідоміших творів. Одним з перших на теренах колишньої Югославії він почав писати про електронні й комп’ютерні ігри, був співзасновником і головним редактором (2001–2010) першого хорватського геймерського сайту. Співпрацював з багатьма комп’ютерними та суспільно-політичними виданнями.

2008 року Зоран Жмирич став фіналістом конкурсу хорватського видавництва VBZ на найкращий неопублікований рукопис з романом «Блокбастер». За рік роман вийшов друком, а у 2010 році був визнаний одним з п’яти найкращих нових романів Хорватії. Зараз «Блокбастер» перекладено італійською, польською і українською (2017) мовами. За цей твір Жмирич удостоєний нагороди Хорватського товариства письменників «Письменницьке перо» за найкращу книжку року (2010) і щорічної премії міста Рієка за творчу працю і культурні досягнення (2011).

Зоран Жмирич є автором романів «Театр тіней» (2002), «Час, який з’їв Пакмен» (2005), «Рієцькі рок-гімни» (2011), «Снопутівник» (2014) і «Записано кулею» (2015).

Видавництво «Фабула» вважає за честь вперше запрезентувати українському читачеві творчість цього автора, яка багато в чому перегукується із сучасними українськими реаліями.

Примітки

1

«Карітас» (від лат. caritas – любов-милосердя) – міжнародна конфедерація католицьких благодійних організацій (тут і надалі – примітки редактора).

2

Мається на увазі фільм «Вікно у двір» – трилер режисера Альфреда Гічкока (1954), який є зразковим прикладом саспенсу в кінематографі. Дія фільму відбувається в одній декорації – кімнаті, де перебуває хвора людина.

3

«Касабланка» (1942) – американська романтична кінодрама, знята режисером Майклом Кертісом, з Гамфрі Богартом та Інгрид Бергман у головних ролях.

4

Мається на увазі жанр «спагеті-вестерн», популярний в Італії в 1960-х і 1970-х роках. Найвідоміші й найтиповіші фільми жанру – «доларова трилогія» Серджо Леоне: «За жменю доларів» (1964), «На декілька доларів більше» (1965) та «Хороший, поганий, злий» (1966). Клінт Іствуд, який є головним героєм трилогії, – «Людина без імені», тобто Безіменний.

5

M-84 – югославський основний бойовий танк 2-го покоління. Перебуває на озброєнні в Боснії і Герцеговині, Кувейті, Македонії, Словенії, Сербії та Хорватії.