Читать «Спокута» онлайн - страница 59
Світлана Талан
– Я не схвалюю такий вчинок Олександра, але, мій любий, ти розумієш, що могло бути, якщо б цього стола відкрив хтось інший, а не він?
– Нічого б не було, мамо. Анічогісінько! Бо в столі не було ніяких наркотиків. Його розповіді – якась мара!
– Мій любий, коханий сину, – Катря обійняла хлопця за плечі. – Я не хочу проводити слідство. Хочу лише знати правду, бо я – твоя мати, і в мене не залишилося із рідних нікого, окрім тебе.
– Мамо, тобі нема чого тривожитися. Я ніколи не вживав, навіть не спробував жодного разу цю гидоту. І в столі нічого не було й не могло бути. Ти мені віриш?
– Вірю. Але навіщо тоді Сашкові треба було брехати? Який йому сенс?
– Я не знаю цього. Спитаєш у нього сама. А зараз вже пізно, я стомився й хочу спати.
– Заснеш після кави?
– Ще й як!
– О! Ця молодість! – зітхнула Катерина і з любов’ю розтріпала його коротке, але цупке, як дротина, волосся.
Сергій пішов до своєї кімнати, подарувавши матері красиву, відкриту та щиру посмішку, а Катерина залишилась у задумі. Було ясно, що хтось із них каже неправду. Але хто й навіщо? «Мої любі чоловіки, хтось із вас дивиться мені у вічі й обманює. Так не хочеться, щоб це був син, не хочеться, щоб і Сашко. Але невідоме завжди стає відомим, питання лише – коли? Навіщо ви поставили мене перед таким тяжким вибором? Розкриття правди буде болісним, якою б ця правда не була. А я не варта цих ударів. Невже я не заслужила на інші почуття, ніж обман?».
Катерина вже помила посуд, прийняла душ і все ще була в невеселих роздумах. Думалось, що заснеться, а ранок мудріший за вечір, і на думку спаде якесь втішне рішення, але сон не йшов, і в голову нічого не лізло, вона почала боліти, і довелося вставати та пити знеболювальне. Катерина ще довго крутилася в ліжку, намагаючись забутися у сні, але в цю ніч подушка була чомусь твердою, а ковдра намагалася сповзти кожного разу, коли жінка поверталася з боку на бік. Коли їй вдалося чи заснути, чи впасти в забуття від втоми, наснилася батьківська хата, а за парканом сусід Ромко варив варення з вишень. Він був таким, яким його запам’ятала на випускному вечорі: у сіренькому піджаку та в батьківській краватці. Велика емальована миска стояла в його садку на двох цеглинах, а Ромко весь час підкладав під неї гілки із засохлої груші. Сон був настільки реальним, що Катерина відчула солодкий запах варення, змішаний із приємним димком.
– Приходь до мене, – посміхнувся хлопець, – будемо разом варити.
– Не можу, – відповіла Катерина, – у мене є чоловік і син.
– Чоловік? – насмішкувато перепитав Роман, підкладаючи у вогонь дрова. – Хіба в тебе є чоловік?
– Я його вважаю чоловіком, – трохи повагавшись, відповіла вона, розуміючи, що мова про Олександра.
– Ти завжди робила так, як вважаєш, – сказав Роман і підійшов до паркану. – Нехай буде чоловіком, якщо так хочеш…
– Мені тебе не вистачає, – зізналася Катря. – Ми вважали тебе загиблим, коли ти був у Афганістані.
– Ти теж так гадала? – скептично посміхнувся Роман. – Ти, Катрю, повірила в мою загибель?