Читать «Проект «Україна». Галерея національних героїв» онлайн - страница 284

Андрій Юрійович Хорошевський

Прощання Блохіна з київським «Динамо» відбулося в 1987 році. Відколи почалася перебудова, багатьох спортсменів стали запрошувати за кордон. Виїхав і Блохін. Протягом року він виступав за австрійську команду «Форвертс». Уболівальники побачили останній матч свого кумира в Києві 28 червня 1989 року: грали збірна ветеранів СРСР і збірна зірок світового футболу.

Легендарний форвард переїхав на Кіпр. Рік він грав там за «Аріс», але незабаром остаточно повісив бутси на цвях і сам почав «учити забивати голи» інших футболістів – став тренером у Греції. Впродовж двох з половиною років він очолював «Олімпіакос», слідом за ним ПАОК та «Іонікос».

Кілька разів Олег Володимирович вів переговори з українськими клубами, які запрошували його працювати тренером, але кожного разу щось не складалося. А сам титулований нападаючий вважав би себе просто щасливим, якби з’явилася можливість тренувати київське «Динамо» – збірну, до якої він прикипів усім серцем. І у тих, хто прагне до мети, бажання обов’язково збуваються: у вересні 2003 року Олег Володимирович був призначений старшим тренером національної збірної України з футболу.

Завдання, поставлене перед новим головним тренером, сформульоване було дуже просто – пробитися у фінальну частину світової першості і виступити там якнайкраще. Набагато важче було виконати це завдання. Але Блохін випромінював упевненість, і вона передалася футболістам. Збірна України зайняла перше місце в дуже непростій відбірковій групі, а вже в 2006 році в Німеччині створила справжнє диво – дійшла до фіналу. На даний момент це досягнення є кращим в історії української збірної.

Наприкінці 2007 року Олег Володимирович покинув пост головного тренера збірної і вирішив спробувати себе в клубному футболі. Рік він очолював тренерський штаб російського клубу «Москва», потім був спортивним директором одеського «Чорноморця». Тим часом йшли палкі суперечки про те, хто ж повинен стати тренером національної збірної. Називалися імена вітчизняних фахівців і зарубіжних наставників, при цьому Блохін серед головних претендентів не значився. І тому рішення Федерації футболу України про призначення Блохіна, опубліковане 21 квітня 2011 року, було досить несподіваним. Під його керівництвом збірна України виступила на Євро-2012 і хоча не змогла пробитися у чвертьфінал чемпіонату, проте зуміла продемонструвати видовищну гру.

Примітки

1

Чин, відповідний казначею.

2

В буквальному перекладі з английської слово cutman означає «людина, яка займається розтином». Насправді в об’язки катмена входить не тільки доведення до ладу обличчя боксера під час бою, це, по суті, один із секундантів.