Читать «Посібник зі статті 5 Конвенції: Право на свободу та особисту недоторканність» онлайн - страница 29
Автор неизвестен
5) Альтернативні заходи
169. При вирішенні питання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою суд зобов’язаний розглянути альтернативні заходи забезпечення явки особи до суду ( (Ідалов проти Росії) [ВП], § 140). Це положення проголошує не тільки право на «розгляд справи судом упродовж розумного строку або звільнення під час провадження.», але також встановлює, що «звільнення може бути обумовлене гарантіями з’явитися на судове засідання» ( (Худойоров проти Росії), § 183; (Лельевр проти Бельгії), § 97; (Шабані проти Швейцарії, § 62).
6) Застава
170. Гарантії, передбачені статтею 5 § 3 Конвенції, покликані в першу чергу забезпечити не відшкодування шкоди, а, зокрема, явку обвинуваченого на слухання. Тому розмір застави має оцінюватись в першу чергу «з огляду на особу підсудного, належну йому власність, його стосунки з поручителями, іншими словами, з огляду на впевненість у тому, що перспектива втрати застави або заходів проти його поручителів у випадку його неявки до суду буде достатньою для того, щоб стримати його від втечі» ( (Мангурас проти Іспанії) [ВП], § 78; (Ноймайстер проти Австрії), § 14).
171. Застава необхідна лише тоді, коли існують підстави для тримання під вартою ( (Мусук проти Молдови) § 42; (Олександр Макаров проти Росії), § 139). Якщо ризику втечі можна уникнути за допомогою застави або інших гарантій, обвинуваченого слід звільнити, враховуючи, що у нього менше причин для втечі, коли очікується більш м’яке покарання ( (Вренчев проти Сербії), § 76). Влада має визначати з однаковою ретельністю як розмір застави, так і необхідність продовження тримання особи під вартою (див., серед інших, (Пьотр Осух проти Польщі) § 39; (Божилов проти Болгарії), § 60; (Скробол проти Польщі) § 57).
172. Крім того, розмір застави має бути належним чином обґрунтовано у рішенні, яке встановлює заставу ( (Георгієва проти Болгарії), §§ 15, 30 та 31), також має бути враховано матеріальне становище обвинуваченого (підсудного) ( (Христова проти Болгарії), § 111) та його платоспроможність ( (Тошев проти Болгарії), §§ 69-73). За певних обставин небезпідставним також буде взяття до уваги суми збитку, що ставиться йому в провину ( (Мангурас проти Іспанії) [ВП], §§ 81 та 92).
173. Автоматична відмова у заставі в силу закону, без будь-якого судового контролю, несумісна з гарантіями статті 5 § 3 ( (Пірузян проти Вірменії) §105; (S.B.C. проти Сполученого Королівства), §§ 23-24.
7) Обґрунтування періоду тримання під вартою
174. Положення статті 5 § 3 Конвенції не може розглядатися як таке, що дозволяє досудове тримання під вартою за умови, що його тривалість не перевищує визначеного мінімального строку. Обґрунтованість будь-якого строку тримання під вартою, яким би коротким він не був, має бути переконливо доведена владою ( (Ідалов проти Росії) [ВП], § 140; (Тасе проти Румунії) § 40; (Кастравет проти Молдови), § 33; (Белчев проти Болгарії), § 82).