Читать «Посібник зі статті 5 Конвенції: Право на свободу та особисту недоторканність» онлайн
Автор неизвестен
Посібник зі статті 5 Конвенції: Право на свободу та особисту недоторканність
I. Сфера застосування
Стаття 5 — Право на свободу та особисту недоторканність
«1. Кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи інакше ніж відповідно до процедури, встановленої законом, і в таких випадках, як:»
1) Позбавлення волі
1. Проголошуючи «право на свободу», стаття 5 передбачає фізичну свободу людини; її мета полягає в забезпеченні того, щоб жодна особа не могла бути свавільно позбавлена волі. Вона не пов'язана зі звичайними обмеженнями свободи пересування, які регулюються статтею 2 Протоколу № 4 ( [ВП] (Креанге проти Румунії), § 92; (Енгель та інші проти Нідерландів), § 58).
2. Різниця між обмеженням свободи пересування, котре є достатньо серйозним для того, щоб кваліфікуватись як позбавлення волі згідно зі статтею 5 § 1, та звичайними обмеженнями свободи пересування, які регламентовані статтею 2 Протоколу № 4, полягає у ступені або інтенсивності прояву, а не в характері або сутності ( (Гуццарді проти Італії), § 93; (Ранцев проти Кіпру та Росії), § 314; [ВП] (Станев проти Болгарії), § 115).
3. Позбавлення волі не обмежується класичним випадком тримання під вартою після арешту або засудження, проте може мати багато інших форм ( (Гуццарді проти Італії), § 95).
2) Критерії, що застосовуються
4. Суд не вважає себе зв'язаним правовими висновками національних органів влади щодо того, чи мало місце позбавлення волі та здійснює автономну оцінку обставин справи ( (Х.Л. проти Сполученого Королівства), § 90; (Х.М. проти Швейцарії) §§ 30 та 48; [ВП], (Креанге проти Румунії) [ВП] § 92).
5. Для того, щоб визначити, чи було особу «позбавлено волі» у значенні статті 5, відправною точкою повинна бути її конкретна ситуація, і необхідно враховувати ряд критеріїв таких, як тип, тривалість, наслідки і спосіб реалізації відповідного заходу ( (Гуццарді проти Италії), § 92; (Медвєдєв та інші проти Франції) [ВП], § 73; [ВП], (Креанге проти Румунії) § 91).
6. Важливим фактором, який слід брати до уваги, є контекст, в якому цей захід застосовується ( (Остін та інші проти Об’днаного Королівства) [ВП], § 59).
7. Поняття позбавлення волі за змістом статті 5 § 1 містить як об'єктивний елемент поміщення людини у певний обмежений простір на значний період часу, так і додатковий суб'єктивний елемент, який полягає в тому, що людина не давала законної згоди на таке поміщення ( (Шторк проти Німеччини), § 74; [ВП], (Станев проти Болгарії), § 117).
8. До відповідних об'єктивних факторів, які мають братись до уваги, відносяться: можливість покинути зону обмеження, рівень нагляду та контролю за переміщенням особи, ступінь ізоляції і наявність соціальних контактів (див., наприклад, (Гуццарді проти Італії), § 95; (Х.М. проти Швейцарії) § 45; (Х.Л. проти Сполученого Королівства)§ 91; та (Шторк проти Німеччини), § 73).