Читать «Гнів Перуна» онлайн - страница 141
Раїса Петрівна Іванченко
У центрі міста їх мовчазно стрічали два дерев'яних храми. Обіруч стояли почорнілі, з проваленими дахами високі п’ятистінні будови. Певно, забуті людьми і старими богами давні капища кривичанського племені. Від старих часів до Всеслава-чародія вони співіснували поряд з християнськими церквами та християнським богом. У душах полочан, певно, знаходилося місце для всіх добродійників і добротворців людських. А нетерпимі греки-фанатики не сягали своїми бузувірствами цього глухого, заболоченого краю. Отож і стояли й донині поряд — капища і храми.
Коло одного напівзруйнованого капища дружинники побачили стару зігнуту жінку. Вона незворушно сиділа перед свіжим горбочком землі.
— Що вчинилось у граді, жоно? — нахилився з сідла Вишатич. — Де ж градяни?
Жінка підняла до нього запухле, немовби осліпле обличчя й мовчала.
— Ворог який чи мор погубив людей?
— Нав'і, — глухо відповіла нарешті вона. — А ти хто? Ти живий чи мрець?
— Я воєвода Вишатич.
Жінка недовірливо дивилася на Яня.
— Дітей моїх забрали… Тепер моя черга…
— Дайте їй хліба.
Хтось із дружинників подав їй хлібину. Жінка схопила ії, обома руками притиснула до обличчя.
— Де ж князь ваш Всеслав? — допитувався Янь.
— Сидить на горі… У теремі своєму. Очікує, допоки його живцем спалять градяни. Вони обсіли княжу гору.
— Будемо рятувати Всеслава! — обернувся Вишатич до своїх воїв. — Ворохобні холопи не мають права піднімати руку на владу князя. Гей, соцький! Ану зачини ворота Полоцька! Щоби ніхто не зайшов до града! Та знайди попів, аби освятили стіни домів градян. Виженемо нечисту силу з полоцької землі.
— Ти, воєводо, краще вижени тіунів та утиш алчних посадників, і всіх метельників-здирців, і ємців княжих!..
З-за стіни старого капища вийшов невисокий, худорлявий молодик з білим, яко льон, волоссям до пліч. В руках тримав сучкувату ковіньку.
— А ти що за проява? Що тут робиш?
— Оцею гирлигою відганяю таких-о здирців, як ти. Пощо приїхав? Доконати знесилених голодом?
— Яко тебе нарікають?
— Ану котись-но отселя! — хтось гукнув з-за кущів до Вишатича.
Під ноги його коневі упав камінь.
Яневі верхівці вмить скинули з пліч луки. Тенькнули тятиви. Прошуміли в повітрі стріли. Вої оточили парубка з ковінькою в руках, вибили її з рук.
— Се ти ворохобиш полочан? В'яжіть його!
Враз біловолосий хлопак опинився на землі. Яневі вої свою справу знали.
— Тьху! — полоненець плюнув Яневі в обличчя. — Рабіжнику клятий!.. — У цю мить йому всунули в рот кляп. Парубок звивався тілом, мотав головою, але скоро затих. У Вишатича знову полетіло з кущів каміння. Коли дружинники спішилися й підкрались до заростей, там лише залопотіло щось і щезло.
Через кілька днів у Полоцьку зникли таємничі нав'і-мерці. Кінський тупіт їхніх загонів більше не жахав тих, хто лишився у місті. Сторожа запирала й міцно охороняла ворота. Таємничі верхівці, що вечорами з'являлися з хащ Полоті й Дзвіни, носилися тепер попід стінами града, але їх стрічали стрілами осторожники й відганяли геть. Казали, що воєвода Вишатич загнав загони мерців-нав'їв у самісінькі болота. Облога Всеславового терема була знята.