Читать «Острів Сріблястих чайок» онлайн - страница 25
Олексій Якович Огульчанський
Вибиваючись з останніх сил, Грицьвар бореться з грізними хвилями, вміло тримаючи кермо, підставляє лютій хвилі тупу корму, і фелюга мчить, підскакуючи на пінявих хвилях. Хлопець втратив всяке уявлення про час, йому здається, що шторм триватиме вічно. Від нелюдського напруження болять руки, підгинаються коліна, шумить у голові… Та він же нащадок прославлених рибалок!
І він витримав. Гроза пересунулась на північ. Шторм одразу вщух. Рвані хмари, що мчали кудись по небу, забарвилися на сході у морквяний колір. Ранок! Та прибій продовжував тіпати фелюгу. Грицьвар знав, що небезпека ще не минула, і не випускав керма з рук. Хлопець пильно вдивлявся у каламутний обрій. Скоро буде берег. Про це свідчили величезні піняві гребені, що з'явилися над хвилями; почалися берегові узвали — мілини, які всюди оперізують Азовське узбережжя.
І ось, нарешті, фелюга глибоко врізалася в береговий пісок. Палубу відразу ж накрила велика хвиля. До залитого водою судна звідусіль бігли рибалки. Фелюгу викинуло недалеко від бичководівського причалу.
* * *
На ліжку в маленькій, затишній кімнаті Паші-циганки лежав Володимир Петрович. Лежав нерухомо, заплющивши очі і міцно стиснувши губи. Здавалося, він мертвий. Та ось його обличчя пересмикнулося, і хворий, повільно відкривши очі, спробував підвестися.
— Лежіть. Треба лежати, — ласкаво шепоче Паша і знову вкладає Борисенка в постіль.
— Де я? Грицьваре!.. Фелюга… Шторм… Іван Федорович, — шепоче аспірант.
— Усе добре… Все добре… — повторює Паша, ніжно погладжуючи бліду руку хворого.
— Нарешті прийшли! — полегшено зітхнула вона і пішла відчиняти двері.
У кімнату ввійшли двоє: селищний лікар Євгенія Іполитівна і Грицьвар.
Доки лікар оглядала хворого, Грицьвар стояв біля ліжка і сумно дивився на пожовкле, все в синяках обличчя Володимира Петровича.
— Йди відпочивати, — злегка торкнула його за лікоть мати.
— Встигну.
— Що з ним, бідолахою? — скосивши очі на лікаря, запитала Паша.
— Він серйозно занедужав. Негайно треба направити…
— Грицьваре, — перебив лікаря слабкий голос хворого, — ти тут? Підійди ближче.
Грицьвар підійшов до койки.
— Це берег?
— Бичкові Води!
— Де твоя мама?
— Я тутечки, — підійшла Паша.
Володимир Петрович поривчасто сів. Лікар запротестувала, та хворий злегка відвів її руку.
— Зараз я ляжу, — промовив він тихо. — Так це ви мати Грицьвара? — перепитав аспірант, гарячково дивлячись на рибачку. — Дайте мені вашу руку.
Паша подала свою міцну, загорілу руку, що пахла в'яленими бичками. Хворий схопив її блідими тремтячими пальцями і поцілував.
— Що ви? Що це ви? — злякалася жінка, злегка відсмикнула руку і сховала її під фартух.
— Спасибі вам, — промовив Борисенко, не зводячи погляду з Паші. — Спасибі.
— Та за що це? — розгублено замахала руками рибачка.
— За сина. Грицьвара. Такого сміливого. Я ніколи, чуєте, ніколи не забуду Грицьвара… Не забуду, — тихо сказав він і впав на подушку.