Читать «Парола „Херострат“» онлайн - страница 12
Петър Бобев
В никакъв случай не можеше да повярва, че някой от тях е допуснал каквато и да е грешка.
Оставаше отчайващият извод — несполуката се дължеше единствено на неговата некадърност.
На неговата неподготвеност и липса на въображение, на неспособността за логични предложения и заключения.
Мозъкът му сякаш вреше. Или по-право се въртеше на празни обороти като електронно-изчислителна машина, на която е поставена ирационална задача.
Беше работил паралелно — едновременно с трансплантирането на азотфиксиращия ген бе провеждал строго селекция за усилване на вирулентността на нужния му рекомбинантен вируид. Нали на това разчиташе — да постигне универсален преносител, способен да предизвика заразяването на всеки вид зелено растение. Или както го бе нарекъл за себе си — способен да предизвика взривоподобна панфития, проникване на вируида във всеки представител на земната флора, подобно на употребяваното в медицината название пандемия за хората или панзоотия за животните.
В съседната постройка бе организирал развъждането на различни насекоми вредители, на които разчиташе да пренесат произведения от него агент върху растенията. Беше избрал особено непридирчиви към гостоприемника цикади, листни въшки и други смучещи и гризещи насекоми.
Надяваше се, след като получи нужната рекомбинантна дезоксирибонуклеинова киселина, с тяхна помощ да я пръсне, най-първо на острова, а сетне — по всички континенти. И то веднага, без никакво бавене.
Надяваше се още нещо — че освен посредством насекоми и животни вируидът ще може да се разпространява и посредством дъжда и вятъра.
Надяваше се…
А както се оказа, трябваше да се примири с рухналата си надежда.
Трябваше! А не можеше!
Болеше! Толкова болеше!
Там нямаше проблеми, там, с разпространителите.
Лаборантът ентомолог беше изряден.
Проблемът оставаше във вируида, в манипулациите с неговия геном. В какво се състоеше силата му да унищожава хлоропластите, носителите на фотосинтезиращото багрило? И заместването му с жълтите и червени каротини и ксантофили, както при листопада.
В стаята влезе, както винаги безшумно, Ким Сен Ву, главният лаборант. Мургав кореец, възпитан и акуратен.
Сдържан както винаги, той застана мълчаливо до вратата.
И Георг Крумов го запита:
— Кажете, Ким Сен?
Лаборантът само посочи с очи към вратата:
— Елате с мен!
Крумов го последва в съседната зала. И там кореецът посочи екрана на електронния микроскоп:
— Успях най-сетне да проследя пътя на вируида. Вижте и вие! Той заобикаля клетъчното ядро и прониква в самия хлоропласт. Там се свързва с ДНК на хлоропласта, а не на клетката.
Крумов се взря в трепкащия, не особено ясен образ.
Наистина имаше нещо подобно.
Скоро след сливането на двете рибонуклеинови киселини започваше разрушаването на хлорофилните плочки в органоида на клетката хлоропласт.
Всички големи открития са прости. Би трябвало още по-рано да се сети за тази възможност. Как така забрави тъкмо хипотезата, че между растителната клетка и хлоропласта съществува истинска симбиоза, при която хлоропластът запазва собствената си ДНК? А тя е, която управлява производството на багрилото хлорофил.