Читать «Прокрадващ се в сенките» онлайн - страница 325

Алексей Юрьевич Пехов

20

стихове на Павел Костин

21

Низински хват — В северните земи на Сиала съществуват две основни школи за бой с ножове — Низинска и Гаракска. При Низинската хватът е обратен, тоест дръжката сочи нагоре, а острието — надолу.

22

Рачешка хватка (разг.) — тоест е невъзможно да се освободиш. Идва от фразата, че за човек с много силни ръце казват, че има рачешки ръце. А когато те хване с две ръце, разположени една срещу друга, казват, че е рачешка хватка — и ако стисне, жив няма да се измъкнеш.

23

Все едно да търсиш джудже-пушач — Джуджетата не пушат и се държат към пушачите с известно презрение, тъй като първи пропушили гномите. Освен гномите, хората били другите, пристрастили се към пушенето.

24

беладона — наркотик, получаван от Пурпурен флаг, растение, цъфтящо по склоновете на Хребета на света.

25

Според поверието грешниците, които плюят много, след смъртта си са обречени да ближат нажежен до червено тиган.

26

котешки мустаци — когато мустаците са оформени като три тънки ивици върху горната устна, много приличащи на мустаци на котка, откъдето идва и името. Модата за тях идва от Филанд.

27

Делер (гном.) — буквално „огън“.

28

Халас (гном.) — галеник на съдбата (от хала — галеник, и лас — съдба).

29

„брат“ и „сестра“ — имената на двете остриета в специална школа за фехтовка, разпространена в Гарак, обикновено само сред аристокрацията. По време на битка оръжията са на различни вертикални нива едно спрямо друго. „Братът“, тясно двуостро острие, се държи с дясната ръка на нивото на корема, и може както да мушка, така и да сече. „Сестрата“, обикновено по-късото острие, няма режещ ръб и е само за намушкване. Държи се в лявата ръка, като ръката е вдигната нагоре, а лакътят е сгънат. Тези оръжия се носят или на гърба, или в специална двойна ножница.

30

линг — малко животно, което живее в тундрата на Безлюдните земи. Много подобно на косматия плъх, но с доста по-големи зъби и нокти.

31

Арнх (орк.) — буквално „белег“.

32

биргризен (гном.) — от бир — ръце, и гризен — меч. Буквално — двуръчен меч. Огромен меч, чието острие може да достигне до ярд и половина, с масивна ръкохватка, с тежка, обикновено кръгла противотежест, и широк предпазител. Понякога в близост до предпазителя оръжейниците добавяха масивни шипове-шпори, за да се спира приплъзването на острието на противника.

33

Веселите обесници — войници, набирани от бивши каторжници, престъпници и пирати. При встъпването в редиците на армията на Валиостр им се прощават всички бивши прегрешения. Изпълняват функциите на морска пехота.

34

Шипове — войните от този отряд се занимават с разузнаване и рейдове навътре в Дивите земи. На Шиповете им се носи славата на безстрашни и отчаяни смелчаци.

35

Стоманени чела — тежко въоръжената пехота на Дивите.

36

склот (гном.) или тирбушон — тежък военен арбалет, предназначен за пробиване на тежките доспехи на войниците, вървящи в първите редици.