Читать «Чорний лабіринт. Книга третя» онлайн - страница 26

Василь Сичевський

— Те має визначити час… А поки що ОУН бандерівців гирями висне у нас на ногах.

— У кого це, у вас?

— У мене, у вас… Адже ви теж сповідуєте засади УГВР.

— Я? Я вірю в Бандеру, і тільки в нього! — рішуче рубонув рукою повітря Еней.

— А підкоряєтесь наказам Леміша, а він, як вам, певне, відомо, є генеральний секретар УГВР, що веде оружну боротьбу за українську…

— Хай так, — урвав Еней. — Хай так, хоч яка вже там боротьба…

— Ні, друже, підемо до кінця. Ви визнаєте цей факт?

— Та визнаю, а куди ж я подінусь…

— Так чому ж не ми, а хтось інший повинен репрезентувати інтереси воюючої України там, як ви кажете, но закордонах?

— А так, ми, і ніхто інший. Тільки чому Бандеру в тінь?

— З наказу Леміша на чолі організації стоятиме триумвірат: Ребет, Матла і Бандера. Як до такої реформи ставляться тут, у краї?

— Не знаю, не знаю…

— А ви особисто?

— А що? Я думаю: навряд… Навряд чи вони таке підтримають, вони тут щодня на кулі наражаються, а там якісь Ребет з Матлою. Підпілля тримається на людях ще краківського гарту, старшина з дивізії «СС-Галичина», з батальйонів «Нахтігаль» і «Роланд», з тих, хто проходив вишкіл у роті нумер вісімсот і дивізії «Бранденбург» ще перед польською кампанією, а ви з вашим Лебедем од них одвертаєтесь. Ви вже там такі гнучкі та мудрі стали…

— Ви мене не так зрозуміли, друже Енею. Ніхто від старих бойовиків не відвертається. Навпаки… Честь і слава вам! Ми всі звідти вийшли, проте не ті тепер часи…

— А так, часи тепер не ті. Часи міняються, і ми вже не потрібні! Побачимо, чого ви будете без нас варті. Побачимо… — Еней ухопив свою баклагу і, розкрутивши, вихилив. Гострий кадик скакав на худій, давно не митій шиї, над ним помелом метлялася руда борода. Випив, втягнув носом повітря, втерся рукавом. Очі набрякли, потьмяніли від затаєної люті, так, наче з глибин його чорної душі піднявся роками злежаний мул. Зібгав свого сардака, кинув у куток на лежанку й повалився на нього головою. Тур укрив його своїм пледом. Прикручуючи світло в лампі, промовив:

— Марно, друже, ви все те берете на серце. Це рішення проводу. Сам Леміш як провідник усієї ОУН розпустив закордонні частини і в телеграмі наказав створити триумвірат на засадах постанов краю.

— Він і Павленкове НВРО наказав утворити, — буркнув, одвертаючись до стіни, Еней.

Тур посміхнувся і примирливо сказав:

— На добраніч… Воно вранці все виглядає не таким похмурим, як увечері, — торкнувся рукою Енеєвого плеча й вийшов.

З відсіку радиста крізь щілину в дверях пробивалася смужка світла.

— Спите? — запитав, просовуючись у вузький отвір.

— Ні, друже провіднику, не сплю. — Андрій підвівся з лежанки.

— Сідайте, поговоримо, — запропонував Тур і сам присів на край сидіння, що колись слугувало шоферові вантажної машини. Згадалась Оксана. Вона друкувала тут його відозви. Це сидіння їй принесли за його наказом з долини, бо не могла спати на твердому. Тепер їй не твердо, тепер їй земля пером…

Відігнав непрохані думки, пильно поглянув на радиста. Щось було в цьому хлопцеві міцного, що привертало до нього увагу. Зібраність, твердість характеру. Саме цим він відрізнявся від Лиса й Мари. Варто було б пильніше придивитися до нього, перш ніж залучати до такого важливого акту, та хіба для того є час? Справу треба робити негайно. Он, бач, що говорить Еней… Старі бойовики реформи не підтримають. І мотиви переконливі. А чи захоче Леміш сьогодні позбутися свого виливу серед них? А що як передумає і почне рачкувати? Хіба сам він не був пов'язаний, з абвером? Ні, в справі з мандатом його краще поставити перед фактом. Завтра ж треба виходити в ефір і передавати заготовлений Лебедем текст. То вже потім, як сподобить бог зустрітися, доведеться пояснити, що, мовляв, обставини змусили. Та щось уже придумається…