Читать «Ходіння по муках» онлайн - страница 255

Олексій Толстой

— Окріп є, іди, Телєгін, — сказав Сапожков, висуваючись з кривою люлькою в зубах у віконце.

Гасова лампа, припасована на бічній стіні, тьмяно освітлювала обдерте купе другого класу, зброю, що висіла на гачках, книжки, розкидані всюди військові карти. Сергій Сергійович Сапожков, в брудній бязевій сорочці й підтяжках, обернувся до Телєгіна, що зайшов у купе:

— Спирту хочеш?

Іван Ілліч сів на койку. У відчинене вікно разом з нічною свіжістю долітало булькання перепелиці. Пробухали, спотикаючись, кроки червоноармійця, що виліз спросоння з теплушки за потребою. Тихо бренькала балалайка. Десь зовсім близько загорлав півень, — була вже перша година ночі.

— Як це так — півень? — спитав Сапожков, кінчаючи поратися з чайником. Очі його були червоні, і рум’яні плями проступали на худому обличчі… Він пошукав позад себе на койці, знайшов пенсне і, надівши його, почав дивитись на Телєгіна. — Яким чином у розташуванні полку міг опинитися живий півень?

— Знову біженці прибули, я вже доповів комісарові. Двадцять підвід з жінками, з дітьми… Чортзна-що таке, — сказав Телєгін, помішуючи в кружці з чаєм.

— Звідки?

— З станиці Привольної. Їх велика валка йшла, та козаки по дорозі побили. Всі іногородні, біднота. У них у станиці два козачі офіцери зібрали загін, вночі налетіли, розігнали Раду, скількись там повішали.

— Словом, звичайна історія, — промовив Сапожков, виразно вимовляючи кожну букву. Здається, він був дуже п’яний і заклйкав Телєгіна, щоб відвести душу… У Івана Ілліча від втоми гуло все тіло, але сидіти на м’якому і сьорбати з кружки було так приємно, що він не йшов звідси, хоч мало що могло вийти путящого з розмови з Сергієм Сергійовичем.

— Де у тебе, Телєгін, дружина?

— У Пітері.

— Чудний чоловік. В мирній обстановці вийшов би з тебе якнайблагополучніший міщанин. Доброчесна дружина, двоє доброчесних дітей і грамофон… Якого чорта ти пішов у Червону Армію? Тебе ж уб’ють…

— Я тобі вже пояснював…

— Ти що ж, у партію, може, націляєшся?

— Треба буде для діла, піду і в партію.

— А мене, — Сапожков примружився за каламутними скельцями пенсне, — вари в трьох котлах, комуністом не зробиш…

— Коли вже хто чудний, то це ти чудний, Сергію Сергійовичу…

— Нічого подібного. У мене мозок не діалектичний… Дика порода — одне око завжди в ліс дивиться. Гм! Так ти кажеш — я чудний? (Він усміхнувся, видно, з задоволенням). З жовтня місяця б’юсь за Радянську владу. Гм! А ти Кропоткіна читав?

— Ні, не читав.

— Воно й видно… Нудно, братику… Буржуазний світ підлий і нудний аж до пекельної згаги… А переможемо ми, — комуністичний світ буде теж нудний і сірий, доброчесний і нудний… А Кропоткін хороший старик: поезія, мрія, безкласове суспільство. Надзвичайно вихований старик: «Дайте людям анархічну свободу, зруйнуйте вузли світового зла, тобто великі міста, і безкласове людство влаштує сільський рай на землі, бо основний рушій у людині — це любов до ближнього…» Хи-хи…

Сапожков, наче ображаючи когось, пронизливо засміявся, пенсне застрибало на кістлявому його носі. Сміючись, витягнув з-під койки бляшаний бідончик із спиртом, налив у чашку, випив і хрустко розгриз шматочок цукру.