Читать «Війна з саламандрами. Мати. Оповідання» онлайн - страница 291
Карел Чапек
127
Натяк на боротьбу між старочехами й молодочехами, консервативною й ліберальною партіями чеської буржуазії другої половини XIX — початку XX ст. В сфері культури старочехи обстоювали консервативні національні традиції, виступаючи проти «вільнодумних» західних впливів, а молодочехи закликали в усьому наслідувати розвиненіші капіталістичні країни.
128
Пан Повондра включив до своєї колекції й дві чи три статті з газети «Народні політіка»* (*Масова щоденна чеська газета, розрахована на дрібнобуржуазні верстви читачів; не відзначалася принциповістю. Виходила з 1882 до 1945 р.), в яких ішлося про нинішню молодь; очевидно, він просто помилково відніс їх до цього періоду саламандрової цивілізації.
129
Один чоловік із Дейвиць розповідав панові Повондрі; що якось, купаючись на пляжі в Катвейк-ан-Зе, заплив далеко в море, і раптом черговий з рятувальної станції гукнув йому, щоб він вертався. То» чоловік (його звали пан Пршигода, він був комісіонер) не послухався й поплив далі. Тоді черговий стрибнув у човен, повеслував за ним і сказав:
— Чуєте, пане, тут не можна купатись!
— А чому? — спитав пан Пршигода.
— Тут є саламандри.
— Я їх не боюсь, — відказав пан Пршигода.
— У них тут, під водою, якісь фабрики, чи що, — пробурчав черговий. — Тут ніхто не купається, пане.
— А чому?
— Саламандри цього не люблять.
130
Ця пропозиція, очевидно, була пов’язана з широкою політичною пропагандою; завдяки колекціонерській діяльності пана Повондри ми маємо дуже важливий документ її. В документі сказано дослівно:
(Ієрогліфічний текст не має змісту.)
131
Мається на увазі Жюль Зауервайн, редактор відділу іноземної політики в низці празьких буржуазних газет.
132
Кілінгська різанина (англ.).
133
Північна саламандра (нім.).
134
Благородна саламандра (нім.).
135
Andrias Scheuchzeri, благородний випростаний різновид Тюрінга (латин.).
136
Лиш німецькі саламандри знають успіхи такі (нім.); Чапек пародіює книжку «Untergang des Abendslandes» («Занепад Європи») німецького філософа Освальда Шпенглера (1880–1936), одного з попередників нацизму; книжка виходила в 1918–1922 рр., була перевидана в Німеччині незадовго до написання «Війни з саламандрами».
137
«Занепад людства» (нім.).
138
«Блакитна примха» (італ. і фр.).
139
«Мене, текел, фарес» — вогненні слова, що, згідно з біблійною легендою, з’явились на стіні під час бенкету вавілонського царя Валтасара й провістили загибель вавілонського царства.