Читать «Факторът Айнщайн» онлайн - страница 17

Уин Уенджър

„Човешките лица са толкова променливи — оплаквал се той. — Но най-много ме объркват различните нюанси в израженията.“

Уравновесяване

Изглежда че гениалността е свързана с интензивността на подсъзнателната образност. Но за да бъде тя ефективна, е наложително да се научим да уравновесяваме дейността на Заглушителя с протичането на образния поток. Когато се стремим да получим достъп по наше желание до наситената и ярка образност на подсъзнанието си, трябва същевременно и да запазваме способността си да заглушаваме при необходимост избликващия от него порой от образи. Подобно равновесие между Заглушителя и мисловната образност може да бъде постигнато най-успешно посредством контролиран процес, какъвто е методът „Отприщване на образния поток“, който ни позволява сами да подбираме подходящо време и място за нашите „сънища наяве“, а също и да оставаме напълно будни и овладени.

Феноменът със запомнянето на сънищата

Всички ние притежаваме много по-голяма способност да направляваме дейността на съзнанието и на подсъзнанието си, отколкото ни се струва. Феноменът със запомнянето на сънищата е една от най-ярките илюстрации на тази наша способност. Някои специалисти, например неврологът Алън Хобсън, поддържат тезата, че когато човешкият мозък навлезе в REM фазата на съня, той престава да отделя химическите вещества (невротрансмитери), предизвикващи предаването на импулсите между невроните и необходими за дейността на паметта. Следователно, според Хобсън, за хората е физиологически невъзможно да си спомнят и да запомнят повечето от сънищата си. В действителност обаче, вие самите можете съвсем лесно да оборите тази теза.

Направете си един простичък експеримент. Задайте си въпроса „Какво се случи в първите три съня, които сънувах миналата нощ?“ Ако сте като болшинството хора, няма да можете да си спомните дори един-единствен сън, камо ли пък три последователни. Всъщност мнозина твърдят, че изобщо не сънуват, освен в много, много редки случаи. Но изследователите на съня са доказали, че всеки човек сънува средно пет отделни сънища всяка нощ, чиято обща продължителност е поне два часа. Тоест, всички сънуваме, но в момента на събуждането просто вече сме забравили сънищата си.

А после направете следното: преди да си легнете да спите тази нощ, оставете до възглавницата си бележник и химикалка. В мига, в който се събудите — дори да е за съвсем кратко посред нощ — веднага запишете всичко (дори най-дребни и неясни спомени), каквото помните от съня си. Вероятно през първите няколко дни няма да има никакви резултати, но ви гарантирам, че ако правите редовно това упражнение, след седмица-две ще откриете, че всяка сутрин се събуждате с ярки, живи спомени за три и дори повече различни сънища. И вече ще си спомняте толкова много подробности, че скоро ще ви се струва невъзможно да успявате да записвате всичко. Същите резултати ще постигнете и ако правите упражнението с касетофон, вместо да записвате на хартия.

Подсилвате ли нещо — получавате повече от него