Читать «100 чарівних казок світу» онлайн - страница 319

Афанасий Фрезер

– Ну, жінко! Така ніч ніби створена, щоб грабувати каравани, – розмріявся Назар Боязкий.

– Знайшовся розбійничок! – опустила його з небес на землю жінка. – З дому ні ногою!

Розсердився Назар:

– Дурна жінка! Не смій мені перечити!

Дружина – в хату, двері – на защіпку:

– Хай тобі трясця! Йди грабуй каравани! Чого стоїш?

Того вечора, незважаючи на всі благання Назарові, двері жінка так і не відчинила – довелося на вулиці просто неба ночувати.

Вже був світлий день, коли лежав знедолений Назар на сонечку, все сподіваючись, що його ось-ось у хату впустять, коли обпали його мухи. Тут хоч який ледачий був – замахнувся – і разом усіх, хто пику йому обліпив, уколошкав!

Спробував підрахувати ворожі втрати, та збився – так багато мух полягло. Здавалося, ціла тисяча.

– Коли я такий богатир, що мені робити біля цієї дурної жінки? – промовив так і пішов до сільського попа, розповів йому про намір кинути дружину і про свій незвичайний подвиг. А ще почав умовляти попа якось його подвиг увічнити. Піп з гумором був, узяв та й написав на шматку полотна: «Слава Назару Хороброму, який одним махом тисячного ворога розбив!»

Назар прив'язав це полотно до жердини, тихенько вивів з хліва сусідського осла і подався із села.

Довго чи недовго він їхав, аж охопив його страх – так далеко від рідної домівки він ще ніколи не вибирався.

Вже Назар і наспівував, і сам із собою балачку заводив, і на осла погукував, а страху свого побороти не зміг. Як на те, почав ревти осел… Ну й Назар із ним разом – хто голосніше?

Тим часом через той ліс ішов селянин, за вуздечку коня вів. Оглушений диким ревом, зупинився, подумав, що нишпорять у лісі розбійники, кинув коня, а сам утік.

Так Назар Хоробрий пересів з осла на коня, на якому дістався до незнайомого села. А там якраз весілля гуляли. Непроханого гостя запросили на почесне місце, годували-поїли, як короля.

От гостей цікавість узяла: хто такий цей прибулець? Тут місцевий піп, який грамоти навчений був, розібрав слова на «прапорі» гостя: «Слава Назару Хороброму!»

Незабаром усі наввипередки запевняли, що перед ними сам Назар Хоробрий, який одним махом тисячного ворога розбив!

– Авжеж це сам Назар Хоробрий! – підтакнув якийсь пустобрех.

Той заходився розповідати про Назарові подвиги, той козиряв давнішнім з ним знайомством…

– Що ж такий герой без зброєносця їздить? – дивувався дехто.

– Це на нього схоже! Назар Хоробрий якось мені сказав: «Для чого мені слуги! Весь світ – слуга біля моїх ніг».

Гості пили за здоров'я Назара Хороброго, на його честь складали пісні, а відгулявши весільний бенкет, пустили чутку про нього на весь світ.

А Назар, залишивши далеко позаду привітне село, пустив коня пастися на соковиту травичку, а сам приліг відпочити на зеленому лужку.

Панами цих земель були сім братів-велетнів, сім розбійницьких отаманів. Виглянули вони з вікон своєї фортеці на вершині горба і помітили подорожнього, що розташувався на їхньому лугу. Захотілося їм узнати, хто цей зухвалий прибулець.

Похапали вони свої важкі палиці – і на луг, а там мирно пасеться кінь і безтурботним сном спить чоловік під прапором, що майорить на вітрі. Стали вони читати: «Слава Назару Хороброму, який одним махом тисячного ворога розбив!»