Читать «Притулок» онлайн - страница 140

Вікторія Андрусів

– З Мітьою складніше, адже його позбавили права вчителювання…

– А Мітя?

– Треба зв’язатися з Максом… Перед від’їздом я дещо його попросила, і, гадаю, він не забув про це… Макс не з тих, що забуває…

– От і чудово… Я матиму змогу завтра з ним поспілкуватися…

Ми оживали… Усвідомлюючи, що клопоти, які постали наразі перед нами і потребували термінового вирішення, є найважливішими для притульчан, ми відчували неабияку відповідальність за них. Від нас залежало їхнє майбутнє. Ми готували їм стежку для повернення у звичайне повсякденне життя. І яким болісним не було б усвідомлення швидкої розлуки, проте уникнути її неможливо – рано чи пізно наша адаптована серед гір родина розбредеться у пошуках остаточного і тривалого прихистку… Можливо, той прихисток не буде таким рідним і затишним, можливо він ніколи не замінить їм притульчанського, проте, незважаючи на все, в їхніх серцях завжди жеврітиме теплий спомин про далеку сім’ю, яка мала звичку збиратися докупи і довгими зимовими вечорами лікувати зболені душі…

* * *

…Наступного ранку Дмитро Михайлович з паперами у старенькій теці подався до міста.

Тіло Анці родичі забрали у село, а Хелену, вмиту, причесану й переодягнену, розмістили на ліжку з коліщатками в коридорі – там, де нещодавно очікувала останньої своєї подорожі Маргіта. До приїзду Дмитра Михайловича було незрозуміло, чи небіжчицю заберуть додому, а чи ховатимуть у «Притулку».

Янко сновидою тинявся по «янгольському», щоразу забуваючись і надибуючи на Хеленине ложе. Дядько Степан бідкався, що не спроможний зі зламаною ногою допомогти копати могилу. Одарка перебирала білизну на Хелениному ліжку і приводила до ладу нехитрий скарб, що зостався по небіжчиці. Михайлина залишилась у палаті сама, проте вона не усвідомлювала, що насправді трапилось, і відсутність товариства сприймала доволі безболісно.

Всі потай мріяли про те, аби все якнайшвидше скінчилося, адже осад, що залишився після всього, заважав нам повноцінно спілкуватися. Події було безліч разів обговорено, всі вдосталь набідкалися і назітхалися, і гнітюча тиша, що сповила «Притулок», благала про те, аби Хелену якнайшвидше поховали.

Особистий тягар на душі від Хелениної самопожертви я не хотіла перекладати на чужі плечі, і, непомітно вигулькнувши з «янгольського», втекла у свій світ, що оберігав мене від страждань. Дійшовши до помешкання, затрималась – погляд був прикутий до узлісся…

Соковиця стояла німа і незворушна, наче жодної трагедії не трапилось біля її підніжжя. Вона була єдиним свідком жахіття, що сталося тієї ночі. Та свідок був німим і не видав правди навіть легеньким шелестом дерев, що нерухомо вишикувались у траурному параді, затягнуті чомусь не в чорний, а в сліпучо-білосніжний шовк. Серед усієї урочистої мовчазності і білизни про скоєне нагадувала лишень кривава пурпурна пляма, що квітла налитою соком трояндою на разюче контрастному тлі… Все, що залишила по собі Хелена…