Читать «Ордер на любов (збірник)» онлайн - страница 8
Валентин Л. Чемерис
Ногаєць поглядом чорних блискучих очей показував на колодязь.
– А-а… водички захотілося? – узявся в боки осавул й похитуючись з носків на підбори, зареготав: – Га-га-га!.. Зараз ми тобі свіженької та холодненької піднесемо. Пийте на здоров'ячко, ви ж бо коней у таку спеку крали, вжарилися…
– Хай дадуть йому води, – Тарас відчув жаль до поверженого ворога. – Християни ж ми… Та й він уже не ворог наш, а бранець. А до бранців треба проявляти милосердя.
– З конокрадами в мене буде інша мова! Коневі до хвоста і в степ! А напувати його – забагато йому честі! Обійдемося і без милосердя! Тим більше, у нас його… ги-ги… небагато. Бодай стачило б на своїх… Ану, хлопці, прив'яжіть нашого гостя Інгулові до хвоста! Та Інгула гарненько роздрочіть і пустіть жеребчика погуляти…
Челядь потягла зв'язаного ногайця до кліті, де стояв норовистий, напівдикий Інгул.
Савка поклав тонку, жилаву руку на плече Тарасові.
– А тобі, парубче, дяка за вірну службу! Не забуду твого завзяття й при нагоді віддячу.
Відійшов на крок, оглянув Кожум'яку з ніг до голови, ніби коня на торжку вибирав.
– Гарний у бісового батька парубок!
Перед ним стояв високий, стрункий хлопець з тоненькою талією, з чорним вусом і карими очима. Шапка на бік перехняблена, чорний чуб, як вороняче крило відбивається. Засмаглий, дужий, молодий… Осавул навіть заздрість відчув у серці, що його пастух такий молодий і вдатний, а він, його господар, уже піввіку розміняв і чорні вуса вже сивиною біліють. І коли його літа так швидко мекнули?!. Тільки й помічаєш свою старість, як на чужу молодість дивишся.
– Ну, ось що, парубче. Сказав – віддячу, так віддячу. Такі як ти, мені потрібні і сьогодні і завтра теж будуть до шмиги. Призначаю тебе старшим табунником. Можна б сказати, отаманом!
– Спасибі, пане осавуле, – злегка кивнув головою Тарас. – Але я маю до вас одне прохання.
Пишногубий розплився в посмішці.
– Проси, що хочеш, я тобі сьогодні ні в чому не відмовлю – заслужив!
– Тату-у… – пролунав від господської хати дзвінкий дівочий голос. – А що це у нас у дворі коїться? Я чула, ногайці напали на табун?
– Напали та облизнів похапали, – посміхнувся батько до дочки.
З ґанку збігла струнка дівчина у вишиваній сорочці, сукняній квітчастій плахті й у червоних чобітках, підтримуючи в руках важку біляву косу.
– Ой, Тарасе, – ураз зашарілася дівчина. – Ти живий? І кров у тебе на скроні.
«Тю… – подумав осавул, – а я й не примітив. Дівчата зіркі, цяточку і ту на парубкові загледять…»
– Дріб'язок, – і молодий пастух теж ніби зашарівся. Пишногубий це запримітив і невдоволено насупився, – ногаєць стусонув, коли його пеленали…
Довга, білява як льон коса чомусь захвилювалася на грудях у дочки і осавулові це теж не сподобалось. «Чому вона так шаріє, коли загледить Тараса? – сердито подумав і навіть засопів од невдоволення. – Теж мені… дочка господаря, а перед сіромою губиться…»
А вголос мовив інше, силкуючись бути шляхетним.
– Привітай, Оксано, Тараса, він повівся як справжній козак. Табун урятував і старшим табунником став.
Оксана осміхнулася голубими очима до парубка.