Читать «Злий» онлайн - страница 295
Леопольд Тирманд
— А тепер, — прошепотів він, — настала черга на інших панів. Наближається, панове, хвилина вашого виходу на сцену.
— Поручика Дзярського нема, — байдуже відповів міліціонер в бюро перепусток Команди міліції.
— Я-а-ак це… нема? — пробелькотів Калодонт. — Тоді повинен бути хтось! Якийсь черговий! — вже з розпачем голосі вигукнув він.
Міліціонер підняв трубку службового телефону і сказав:
— З бюро перепусток. Товаришу інспекторе, до поручика Дзярського проситься якийсь громадянин… — За хвилину поклав трубку.
Ваш документ, — звернувся він до Калодонта.
Калодонт нервово витяг документ; міліціонер довго виписував перепустку; нарешті з'явився другий міліціонер і повів Калодонта до кімнати на першому поверсі.
8
— Ваше прізвище? — спитав Дзярський.
— Новак.
— Ім'я?
— Генрик.
— Скільки вам років?
— Тридцять два.
— Де проживаєте?
— Анін. Слонечна, чотири.
— Гаразд, — сказав Дзярський і раптом зніяковів. Він не знав, про що питати далі, його навіть брав страх, бо така безініціативність у слідстві траплялася з ним уперше В житті. «Але ж і слідство — зовсім виняткове», намагався він потішити себе.
— Слухайте, Новак, — почав Дзярський, — на вас падає підозріння, що ви вчинили два вбивства і величезну кількість актів насильства. За це ви й заарештовані. У вашій справі відбудеться публічний процес. Я кажу це вам одразу, щоб між нами не було непорозумінь. Щоб ви не думали, що вас затримано тимчасово, лише аби тільки вислухати пояснення. Я уповноважений посадити вас у тюрму без судового наказу.
ЗЛИЙ дивився на Дзярського холодно, але не вороже.
— Розумію, — сказав він за хвилину, — і в мене до вас прохання.
— Я слухаю, — сухо промовив Дзярський.
— Чи можна було б десь тут умитися?
— Дзярський неприязно глянув: це дрібне прохання — таке звичайне й буденне — розвіювало атмосферу, яку він силкувався створити навколо ЗЛОГО. Важко йому відмовити, такий він був закурений і брудний, обличчя в патьоках від засохлого брудного поту, вбрання — в смугах мастила, мабуть, від тросу ліфта, руки — в плямах брудного машинного масла.
— Гаразд, — коротко промовив Дзярський і подзвонив. На порозі з'явився сержант Мацєяк.
— Сержанте, — сказав Дзярський, — проведіть заарештованого до вмивальні.
ЗЛИЙ вийшов за Мацєяком; Дзярський встав і підійшов до вікна. Вдалині, на північному сході, десь за Віслою, над Жеранню, починали рожевіти хмари: весняний вечір віщував кращу погоду, надокучливий різкий вітер затих…
ЗЛИЙ повернувся в кімнату, і Дзярський сів за письмовий стіл. Він довго вдивлявся в чітко вирізьблене обличчя ЗЛОГО, в його ясні, іскристі очі. Ні, це обличчя і очі не викликали в нього симпатії. Поручик Міхал Дзярський найбільш любив злагодженість — злагодженість сердець і почуттів, так само як і гармонію в людському суспільстві. Він палко вірив, що всі сили в світі, всі сили в людині мають бути підпорядковані владі думки, розуму, мудрих законів. Чоловік, що сидів навпроти, був якимсь незвичним акумулятором сили, енергії, людської динаміки, і чим довше Дзярський вдивлявся в нього, тим краще розумів причини його разючих, неймовірних перемог. З проникливою інтуїцією він виявляв у цьому обличчі і в цьому невисокому худорлявому тілі той найістотніший елемент дикої, хижої сили, той елемент на межі матеріальної сили й духовного напруження, який робив цю людину нездоланною для найдужчих, для цілих ватаг озброєних ворогів. Пронизливі, суворі, невиразного кольору очі Дзярського неприхильно вивчали ЗЛОГО — байдуже пробігли по його атлетичній грудній клітці і сильних, хоч на вигляд і не дуже могутніх руках, глянули на обличчя і нарешті втупились у сірі, аж до білини очі заарештованого. ЗЛИЙ опустив очі. Він не зміг витримати цього проникливого погляду, — за ним наче стояли невичерпні можливості й сила людської думки, що організовує життя.