Читать «Злий» онлайн - страница 249

Леопольд Тирманд

— Коли покличеш, — твердо заявив Меринос, — то міліція довідається! Навіть і не думай, чуєш? Поклади їх як-небудь, ми зараз пришлемо якогось знайомого лікаря. Двері як слід замкни, зрозумів?

— Гаразд, — невпевнено промовив Крушина: він був страшенно пригнічений. Поклав трубку і пішов у квартиру. Пан у котелку виринув із складок портьєри й кинувся через темний зал майстерні до сходів. Він уже не зважав ні на що, біг у темряві, спотикаючись і тупаючи ногами. Крушина вискочив у контору і став прислухатися.

— Хто тут? — голосно гукнув він: у голосі його бринів страх.

Пан у котелку натрапив на сходи і спустився по їх залізній спіралі вниз. Він вже виразно чув важкий тупіт ніг Крушини, що збігав у панічній тривозі. У середньому приміщенні гаража було темно, хоч в око стрель. Просто зі сходів пан у котелку налетів на склисту поверхню якогось автомобіля. Блискавично намацав ручку, відчинив дверцята і скочив всередину. Призвичаєні до мороку очі почали орієнтуватись у чорній темряві: важко дихаючи, він відпочивав на першокласному сидінні дорогого лімузина. Вже хотів вилазити з машини; коли зі сходів спустився в морок Крушина. Пан у котелку зіщулився, потім — скоріше передчуваючи, ніж чуючи погоню, — причаївся на дні машини. Заспокоєний тишею Крушина запалив сірника і озирнувся навколо. У середньому приміщенні гаража не було нікого. Він підійшов до «Гумбера» і відчинив дверцята біля керма. Засвітив другого сірника й скрикнув від радості: побачив ключик, що стирчав на щитку. Він відразу ж сів і завів мотор: водночас ввімкнулося й радіо. З репродуктора залунали звуки жвавої музики. Пан у котелку розпачливо й глибоко зітхнув: тепер він міг собі це дозволити, музика приглушувала зітхання. Крушина вивів машину на вулицю.

Через кілька хвилин він загальмував на Пружній. Сусідня Гжибовська площа була безлюдна, на ній віяв неприємний, сердитий весняний вітер. Крушина швидко виліз із машини і побіг до брами. Пан у котелку зіп'явся на коліна й обережно висунув голову поверх сидіння шофера. Коли Крушина зник у брамі, його непроханий пасажир виліз із машини й підійшов до брами, на якій серед численних вивісок, табличок і об'яв впадала в очі велика емальова таблиця. На зеленому тлі було написано червоними літерами:

Виробничий кооператив

«ТОРБИНКА»

Галантерейні вироби з пластмаси

Пан з парасолькою став біля таблиці, злегка насунув на лоба котелок.

— Магічне коло змикається, — прошепотів він, задоволено посміхаючись. — Окремі трибки пасують один до одного. Розрахунки сходяться.

Потім, постукуючи парасолькою, повільно рушив у напрямі до Маршалковської.

ЧАСТИНА СЬОМА

1

Рожеве світло ранкової зірниці розвіяло над Варшавою морок ночі.

У брамі з'явився двірник: потягнувся, позіхнув… Щораз більше людей виходило з воріт, весело видзвонюючи, промчав трамвай, розпочинали свою повсякденну гонитву автомашини.

Пан Юліуш Калодонт відчиняв свій кіоск і пригадував нічні події: думка про них збудила в нього радісний подив. Але він не виспався і непокоївся, чи шановна Гелена Ліпінська подасть Марті і Гальському сніданок, гідний його, Калодонта, гостинності. Тільки-но він вмостився на своєму стільчику і почав заспокоюватись, як за вітриною кіоска почувся милий гугнявий привітний голос: