Читать «Таємні шефи (повість). Шкільні історії (оповідання).» онлайн - страница 149
Яан Яанович Раннап
Це було найважче запитання, і я довго згадував, а Юхан Кійліке написав у повітрі «2000», і Віктор Каур підказав пошепки, що це залежить від надходження кисню. Я так і відповів. Тоді вчитель П'юкк поставив мені двійку. І сказав, що він ладен додати ще й одиницю — я заслуговую на це, оскільки зовсім не вмію використовувати свої теоретичні знання на практиці. Мовляв, коли б я не знав температури плавлення чавуну і полум'я кам'яного вугілля, то можна було б обмежитися лише зауваженням за те, що я погано запам'ятовую матеріал. А так зауваження буде замало. Школа повинна підготувати нас до самостійного життя, тобто — використання отриманих знань.
Отак мені поставили з природознавства двійку, якої я не заслужив. Бо я ж не знав тих температур. Це мені підказав Юхан Кійліке. Йому за це нічого, а мені — двійку, до того ж я мушу дістати нові дверці для печі.
Вчитель додав іще: «Терпи, тіло: маєш, що хотіло».
І я повторю це тут замість висновку. Ніхто ж не силував мене дружитися з Юханом Кійліке. Сам подружився, от і маєш!
Як ми дресирували бджіл
(Нотатки учня VI класу Агу Сіхвки)
Якось навесні прийшла голова ради загону Сільві Куллеркупп і сказала, що, мовляв, у всіх є піонерські доручення, а у вас — тобто, у нас із Кійліке — немає. І запропонувала нам стати тимурівцями.
Минулої осені у нас було піонерське доручення: ми допомагали колективові міської бібліотеки, а навесні бібліотеку закрили на ремонт і необхідність у нашій допомозі відпала. Піонер же не боїться праці, і ми не мали нічого проти нового доручення.
Я сказав:
— А чом би й ні? Завжди напоготові!
А Кійліке:
— Тільки покажи, як нам це діло почати.
Ми обидва були певні, що показати Сільві Куллеркупп не зможе нічого, бо, як відомо, тимурівців у кілька разів більше, ніж тих, хто потребує допомоги. Але тут ми помилилися, бо після уроків Куллеркупп повела нас в один дім, де мамі треба було йти робити собі зачіску в перукарню, а ми мали доглядати її чотирирічну дитину протягом двох годин.
Оскільки у мене вдома є молодші брати і, отже, я маю більший життєвий досвід, я сказав Кійліке:
— Спочатку черговим офіцером будеш ти.
І порадив йому передусім гарненько подивитися, чи не валяються десь ножиці, які наш підопічний міг би здуру впхнути в електричну розетку. Саме так вчинив одного разу мій менший брат Пеетер.
Ножиць не було.
«Тепер подивись, чи не лежить десь тут наперсток, який наш підопічний міг би проковтнути?» — радив я далі.
Наперстка теж не виявилося.
На цьому ми заспокоїлися і посідали перед телевізором дивитися дитячу передачу, що нам було дозволено.
У дитячій передачі показували фільм про чорний материк, де гуркочуть барабани, що звуться там-тами, де живуть негри, а в річках — крокодили. Фільм нам дуже сподобався, і нашому підопічному теж. Це було видно з того, що під враженням від фільму він пішов на кухню і почав барабанити по порожній каструлі.
Оскільки вироби з алюмінію не б'ються, як, скажімо, скло, то ми не забороняли малому розважатися. Хто ж знав, що він візьме з холодної плити кружок і надіне собі на шию. А він саме так і зробив.