Читать «Таємні шефи (повість). Шкільні історії (оповідання).» онлайн - страница 126

Яан Яанович Раннап

«Ніхто не знає, що його чекає!» — співають по радіо, а також у завідуючої молочарнею, коли в неї гості. І це правильно. Хіба ми знали, що Меері та Мусті не так привчаться лазити на приступку, як ходити слідом за нами з Кійліке. Оце аж тепер я дійшов до того, чому я третій день спізнююся. Річ тут не в тім, що я ледачий або сонько. Річ у телицях на ймення Меері та Мусті, які, забачивши, що я вранці йду до школи, перестрибують через огорожу пасовиська і вперто йдуть за мною. А ще із книжки «Весна» відомо, які були неприємності, коли Тоотс узяв із собою до школи цуценя Пітсу. А що було б, якби я з'явився на урок математики у супроводі телиць Меері та Мусті?

У тварини розум тварини, каже ветеринар Мятас і має слушність. Мені досі не вдалося розтлумачити Меері й Мусті, що в школі немає ріпи, а є математика з процентами й дробами і є англійська мова, де пишеться одне, а читається зовсім інше.

— Ніколи не ставай винахідником,— сказав механік нашого колгоспу Валдемар Кару, коли не прийняли його автоматичний прибивач кінських підків, тобто підковувач. А я додам: і взагалі не зв'язуйся з тими винахідниками. Принаймні коли в тебе такий друг, як Кійліке, котрий, аби його не впізнали телиці, ходить повз наше пасовище у довгому пальті старшого брата.

Як я заробив подяку у щоденник загону

(Лист Агу Сіхвки до друга по листуванню Карлі)

Привіт, друже Карлі!

Настала моя черга писати тобі про те, як ми живемо і що в нас нового. Я почну просто від того, як до нас із сусідом по парті підійшла голова ради загону Сільві Куллеркупп і сказала, що ось, мовляв, у всіх є піонерські доручення, а у вас немає. Тому ви, тобто ми з Кійліке, відтепер повинні ходити двічі на тиждень допомагати колективові дитячої бібліотеки.

Піонер, як ти знаєш, мусить казати правду завжди і скрізь, тому я зізнаюся, що ми зовсім не зраділи, як воно, напевно, годилося б.

Я сказав:

— У кожній газеті пишуть, що треба вносити в піонерську роботу романтику, але яка може бути романтика в бібліотеці? Там же самі книжки!

Мій друг Кійліке заявив:

— Це несправедливо!

Він мав на увазі те, що іншим дісталися кращі піонерські доручення. Наприклад, п'ятеро хлопців ходять щотижня допомагати в пекарні, а ще четверо навіть у пожежне депо! Одні можуть їсти пиріжки, другі — бризкати водою, а що в тій бібліотеці?

Сільві Куллеркупп на наш протест скривилася й відповіла:

— Піонерське доручення не повинно бути розвагою.— І порадила, якщо ми їй не віримо, запитати про це у класного керівника.

Звичайно, до класного керівника ми не ходили, наш життєвий досвід підказував нам, що цього робити не варто.

Ми підкорилися долі й пішли до бібліотеки, щоб у кожного піонера нашого загону був зв'язок із трудовим колективом.

Трудовий колектив бібліотеки зустрів нас дуже привітно і звелів називати його просто тьотею Лідою. Ми оглянули господарство цього колективу, де були, ясна річ, тільки книжки. Потім ми мусили відповісти на запитання: «Що в нашій роботі найважче?»