Читать «Постріл» онлайн - страница 70

Анатолий Наумович Рыбаков

— Повторюю тобі: не розумію, про що ти питаєш.

— Питаю про історію з вагоном.

Слава богові…

— Людо, і ти про те саме… Господи, звичайнісінька фабрична історія: дають вагон, не дають вагон, вантажать, розвантажують, відпускають відміняють, один устиг відправити, інший не встиг. Валентин Валентинович устиг, Миші Полякову це не подобається, що тут поробиш?.. Їй-богу, не суши над цим голови, це так несуттєво. Хочеш іще тістечка?

— Спасибі, в мене є. Отже, про це ти не хочеш говорити.

— Ні, чого ж, якщо хочеш…

— Ти не хочеш говорити, — повторила Люда чітким голосом, яким звичайно відповідала на уроках, — ти не хочеш говорити, і я не наполягаю. Друге запитання: навіщо під час лабораторних до тебе приходив Навроцький?

Вона сказала не Валентин Валентинович, а Навроцький. І як дивиться! Зроду не бачив її такою. Чорт забирай, знає вона про ключі чи ні?

— Людо, а чого ти мене допитуєш?

— Я тебе не допитую. Допитуватимуть тебе в іншому місці. А я з тобою тільки бесідую. Миша, по-твоєму, продовжує свої ігри. Можливо. Але для мене ігри скінчилися: у мене вбили батька.

Чорт забирай, як вона дивиться! Божевільна, слово честі!

— Чи не мене ти часом підозрюєш у цьому?

— Юро, востаннє: навіщо ти виходив до Навроцького?

Знов за рибу гроші — Навроцький! Юра відсунув тарілку, лимонад, поставив лікті на стіл.

— Ти дивачка! Гаразд! Не хотів, не мав права говорити, бо пов'язаний словом честі. Та оскільки ти надаєш цьому такого значення, скажу: Валентин Валентинович говорив зі мною про набір.

— Про який набір?

— Косметичний, який подарував твоїй мамі.

Він не дарував мамі ніякого набору.

— Як це?!

— Він не дарував мамі ніякого набору.

— Та ти що?! Він його подарував, причому досить оригінальним способом.

— Подарував… Оригінальним способом… Набір. Як ти гадаєш, могла моя мама взяти від нього якийсь подарунок? З чого ти взяв? Він тобі сам це сказав?

Юра приголомшено дивився на неї.

— Я в тебе питаю: він тобі сам це сказав?

— Бачиш… — Юра гарячково обдумував, що йому сказати; він усе починав розуміти, починав здогадуватися. — Ти мене змушуєш говорити такі речі. Він не сказав, що подарував, він сказав, що хоче подарувати, і хотів зробити це через мене.

Люда мовчки слухала.

— Ну ось, — вів далі Юра, — я, природно, відмовився — все ж, погодься, делікатна пропозиція… Тоді він сказав, що зробить це сам. От і все.

— А що за оригінальний спосіб?

— Ну, він так сказав… «Це буде оригінально», — отак він сказав…

— Ні, я чула слово «спосіб»…

— Може, я помилився на слові… Адже ти знаєш, він полюбляє такі «вишукані» звороти…

— Твої пояснення мене не вдовольняють, ти не договорюєш.

— Ну, знаєш… Я тобі все сказав, навіть більше, ніж треба.

36

З невблаганною ясністю Юра раптом усвідомив не зовсім ще зрозумілий, але безумовний зв'язок між ключами й тим, що сталося в сім'ї Зиміних. Хоч як далеко були віддалені одне від одного, хоч якою була справжня роль Валентина, все одно він, Юра, співучасник чогось жахливого, може саме він відчинив двері вбивцям.

Страх перед відплатою охопив його. І страх перед Валентином Валентиновичем: ця людина не зупиниться ні перед чим, уб'є його, як убив Зиміна.