Читать «Постріл» онлайн - страница 14
Анатолий Наумович Рыбаков
Ольга Дмитрівна залюбки слухала чоловіка, це було саме те, що вона так цінувала і любила в ньому. Звичайно, він не тільки не змушує Люду зустрічатися з потрібними людьми, а й сам з ними ніколи не зустрічається, і хід міркування був напрочуд притаманний йому.
— Ти надто перебільшуєш, мій любий, — зауважила вона, — ти справді нічого їй не забороняв, ти лише висловив свою думку про людину, яку знаєш більше, ніж вона. Т Люда це правильно зрозуміла. Гадаю навіть, що в цьому разі вона розумніша за нас. Справді, що сталося? По суті, нічого. Затрималася на танцюльках, а ми колись не затримувалися? Тільки тоді танцювали в саду, тепер танцюють у ресторанах, от і все.
— Авжеж, — погодився Микола Львович, — ти маєш рацію і головне, сама не хвилюйся.
Микола Львович заспокоїв дружину, але сам не заспокоївся, щось тривожило його в цій історії.
7
Ресторан нарешті закрили, і Миша зі Славкою рушили додому.
Славка розповідав про оркестр. Серед музикантів є обдаровані люди, навіть талановиті, наприклад, контрабасист, має консерваторську освіту, але не зміг знайти місце в справжньому оркестрі, їх обмаль, і ось змушений грати в ресторані, де пристойно платять і де перепадає дещо від гостей, що замовляють музику.
Своєю байдужою розповіддю Славка мовби підкреслював примітивність своїх теперішніх інтересів, відокремлював себе од вищого світу, в якому живе Миша, жив колись і він, Славка. Був піонером, комсомольцем — і ось, будь ласка: піаніст у ресторані «Ермітаж», грає фокстроти для непманів, аферистів і розтратників, веселить їх, ублажає, зате в хазяїна безплатна вечеря — щоправда, не така, як гостям, а ті, що залишається від гостей.
— Не слід робити з цього трагедію, — сказав Миша, — епізод у біографії актора. Даремно тебе це так пригнічує.
— Людина не може двадцять чотири години на добу верещати від захоплення, — заперечив Славка.
— Тимчасовий, випадковий заробіток, — вів далі Миша. — Вступиш до консерваторії, одержиш стипендію — все переміниться. До речі, завтра у фабричному клубі виступає наша жива газета. Може, проведеш? Як, бувало, раніше?
— Не знаю… О котрій?
— О шостій. Тобі в ресторан о дев'ятій, можеш не залишатися на диспут, проведеш виступ і поїдеш.
— Про що диспут?
— Вплив непу на молодь.
— І як з цим боротися? — не без глуму додав Славка.
— Авжеж, і як з цим боротися.
— Не знаю… Якщо не буде зігранки.
— Не приїдеш — проведе Яшка Полонський, — підсумував Миша, — а приїдеш, я особисто буду радий і чекатиму тебе. Постарайся, будь ласка.
Вони підійшли до будинку. На воротах стояв Вітька Буров.
— Привіт!
— Привіт! — відповів Славка.
— Здоров будь! — сказав Миша.
Вітька обернувся до Славки.
— Іди додому, Славку, лягай спати.
— Ти мене відправляєш спати? Може, ще в ліжко покладеш?
— По-доброму кажу: йди собі геть! Нам з ним, — Вітька кивнув на Мишу, — побесідувати треба.