Читать «Золоті Ворота» онлайн - страница 102

Олесь Бердник

О.Б. — Боюсь, що жадібні до насолоди й багатства світові розумники обурено заволають: «А-а, от до чого довели наука й техніка! Спокусили нас злізти з дерева, дали вогонь, колесо, телевізор, комп’ютер, комфорт, кайф!»…

В.С. — Так, багато хто заверещить: бий інтелектуалів! Хай живе груповий секс і повернення до ходіння на чотирьох! Геть ідеї й прогрес! І не подумають, що за всіх формацій завжди саме духовні плебеї найбільше прагли до речових благ (це від освіти не залежить)! Люди, які духовно випередили маси, завжди виказували стриманість у всьому. Згадайте Сковороду, Рамакрішну, Сократа, Сергія Радонезького, Кампанеллу, Шевченка, інших подвижників… Не розум довів до катастрофи, а недостатній розум…

О.Б. — Звичайно, так. Ви схиляєте до того, що потрібен примат духовного й інтелектуального життя. Слід розкрити всі канали одухотворення світу!

В.С. — Правильно!

О.Б. — А якщо планета розігріється від радіоактивного тепла?

В.С. — Тим більше, нам треба бути напоготові перед катастрофічними ситуаціями. Іншого шляху просто нема. Шлях «зростаючого задоволення потреб» — смертельно небезпечний. Власне, це відчувають усі, навіть без моїх таблиць. Нині середній житель Землі споживає матеріалів та енергії разів у двадцять більше, ніж століття тому, а в розвинених країнах — в сотню разів. Що ж далі? Планета не гумова! Небезпеку має бачити кожен!

О.Б. — Мені здається, самообмеження — це не страждання, а радість. Треба свідомо обрати шлях необмеженого духовного розвою, а в матеріальному плані споживати лише цілком необхідне. Зараз ми ганяємося за буржуазними цяцьками, стараємось уподібнитись тому, проти чого виступали всі утопісти й комуністи минулого…

В.С. — Так. Необхідний психологічний поворот на 180°: як нині пишаються з того, що можуть міняти сорочки, костюми, сукні ледве не щодня; так предметом гордості має стати те, що людина носитиме одне й те саме вбрання роками. Обмежена їжа корисна для здоров’я (це знають і йоги, і лікарі), а розумний аскетизм, усунення зайвих потреб — то здоров’я душі. Природа випустила нас, можливо, лише для своєї бродильної мети — хай! Але ми маємо її «переграти», коли хочемо зберегти свій розум, дух, найкращі надбання творчості й мудрості для вічності!..

Треба позбутися ще однієї невиразності: всі спроби розв’язати екологічні проблеми, не зменшуючи споживання зростаючим населенням усіляких «благ» — створенням замкнутих технологій, систем очищення, фільтрації, підвищення рівня безпеки тощо — це лише спроби розміняти карбованець на п’ятак. Чверть століття ще сяк-так протягнемо, а далі — гаплик! Час прокинутися…

О.Б. — Ідеї розумного аскетизму— понад п’ять тисяч років. Пращури добре розуміли проблему, яку ми обговорюємо. Може, інтерпретували не з позицій точного знання, але розуміли. Так, я згоден з вами — споживаюче людство вже підписало собі смертний вирок. А коли стримувати себе, то…