Читать «Самите богове» онлайн - страница 3
Айзък Азимов
Но на язвителната забележка „Ти пък как го разбра?“ Хелъм можел единствено да отвърне ожесточено:
— Ще ти докажа, че зная.
След това нищо не било в състояние да го спре да не стигне до крайност. Анализът на метала в старата стъкленица се превърнал за него в първостепенна задача и основната му цел била да изличи надменността от тънконосото лице на Денисън и вечната презрителна гънка от бледите му устни.
Денисън никога не забравил този миг, защото неговата забележка станала причина Хелъм да получи Нобелова награда, а той самият да изпадне в забрава.
Не можел да знае (но дори и да го знаел, това нямало да го заинтересува), че у Хелъм преобладава твърдата упоритост, уплашената необходимост на посредствеността да защити гордостта си, която щяла да доведе до сполука по онова време по-успешно, отколкото би го сторила голямата природна надареност на Денисън.
Хелъм се заел незабавно и лично с проблема. Отнесъл метала в отдела за масова спектрография. Тъй като бил специалист по излъчванията, постъпката му изглеждала естествена. Познавал лаборантите в отдела, бил работил с тях, а и проявил настойчивост. Толкова настоявал, че неговият анализ изпреварил проекти с много по-голямо значение и стойност.
Операторът на масовия спектрограф накрая заявил:
— Ами не е волфрам.
Широкото, лишено от хумор лице на Хелъм се сбръчкало в сурова усмивка.
— Много добре. Ще съобщим това на детето-чудо Денисън. Искам писмен отчет и…
— Почакайте, доктор Хелъм. Казах ви, че не е волфрам, но това не означава, че зная какво е.
— Как така не знаете какво е?
— Искам да кажа, че резултатите са смешни. — Лаборантът се замислил за малко. — В същност те са невъзможни. Отношението заряд-маса е съвсем погрешно.
— В какво е погрешно?
— Много е високо. Не може да съществува такова отношение.
— Добре тогава — рекъл Хелъм и независимо от подбудите, които го вдъхновявали, следващата му забележка го извела на пътя към Нобеловата награда и може дори да се твърди, че я е заслужил — установете честотата на характеристичното рентгеново излъчване и изчислете заряда. Не стойте спокойно и не ми разправяйте, че нещо си било невъзможно.
След няколко дни в стаята на Хелъм влязъл смутеният лаборант.
Хелъм не обърнал внимание на обърканото му изражение — никога не проявявал чувствителност — и го попитал:
— Установихте ли… — на свой ред погледнал неспокойно към Денисън, който седял зад бюрото в собствената си лаборатория, и затворил вратата. — Установихте ли какъв е зарядът на ядрото?
— Да, но стойността е невъзможна.
— Добре, Трейси, повторете изследването.
— Повтарях го над десет пъти. Резултатът остава все същият.
— Щом сте извършили правилно измерването, това ще е резултатът. Не спорете с фактите.
Трейси се почесал зад ухото и казал:
— Налага се, докторе. Ако се отнеса сериозно към измерванията, ще излезе, че сте ми дали плутоний 186.