Читать «Бхомбол-ватажок» онлайн - страница 52
Кхогендронатх Митро
— Хто йде?
Бхомбол рушив далі.
— Хто йде? Чому мовчиш?
Бхомбол не відповідав. Шляхом може йти, хто хоче, і він не повинен кожному називати своє ім'я.
— У тебе що, язика нема? — спитала знову людина.
Цього разу Бхомбол розсердився, та вчасно опанував себе і тільки огризнувся:
— А тобі яке діло?
— Цебто мені яке діло?! Кожне щеня ще й повчатиме мене! Ти знаєш, по чиїй дорозі йдеш?
Перед Бхомболом з'явилася людина з палицею в руці. При світлі місяця Бхомбол побачив, що це був присадкуватий темношкірий старий чоловік міцної статури; обличчя його заросло бородою. Одягнутий він був лиш у дхоті.
— Ні кроку далі! — закричав чоловік і стукнув палицею об землю. Він розкарячив ноги і, тримаючи палицю навпереваги, загородив хлопчикові дорогу.
Бхомбол тільки посміхнувся:
— В чім справа? Хіба це твоя дорога? Це спільна дорога! Якщо ти мене не пропустиш, я скажу панові управителю — він тобі покаже! Я його небіж.
Ледве Бхомбол вимовив ці слова, як зрозумів, що зробив негаразд. Замість того, щоб самому захистити себе, він залякував ім'ям свого дядька…
Від села наближався якийсь чоловік з ліхтарем у руці. Ще не встиг він порівнятися з ними, як бородань знову несамовито закричав на Бхомбола:
— Іди назад! Чуєш?
Чоловік з ліхтарем підійшов до Бхомбола. Це був Шоруп.
— Навіжений! — гримнув він на чоловіка з палицею. — До кого ти причепився!.. Це ви, ваша світлість? — звернувся він до Бхомбола. — Як ви тут опинилися? Ходімо назад!
Несподівано чоловік, що перегородив дорогу, засміявся.
— Ну гаразд! — сказав він, посварившись на Бхомбола пальцем. — Сьогодні я тебе відпускаю, та коли ще хоч раз побачу тебе… — І знову посварився пальцем.
Шоруп узяв Бхомбола за руку й повів геть.
— Ваша світлість, — сказав він, — чому ви пішли з свята? І чого заблукали сюди? Якщо пан управитель дізнається, він розгнівається. Це вам не Дургапур. Тут неподалік живуть божевільні. А на північ від селища — мечеть. Це дуже погане місце.
— Невже цей старий з палицею справді божевільний?
— У них у сім'ї троє поколінь підряд божевільні. Послухайте! — Шоруп зупинився.
Далеко-далеко хтось, здавалося, плакав.
— Це шакали, — висловив здогад Бхомбол.
— Ні, то не шакали. Це плачуть біля мечеті. І так щодня, чотири рази на ніч…
— Щоночі? А вчора я не чув.
— Та хіба ж ви вчора були тут?
— Ні… А хто ж це плаче, Шорупе?
— Цього ніхто не знає. Всяке кажуть. Взагалі краще не згадувати про такі речі. Якщо бажаєте, можна буде завтра вдень піти з ким-небудь і подивитися на цю мечеть.
— Ні, ти скажи, — наполягав Бхомбол, — обов'язково скажи, хто там плаче!
— Я живу на східному кутку села, — почав Шоруп. — Ще змалку я чув про цю мечеть від своєї тітки. Ніхто не знає й не пам'ятає, коли її збудували. Вона стояла споконвіку і споконвіку була занедбана. Навколо неї росте кілька старих смоківниць і лісових яблунь. Прямо перед мечеттю — став; вода в ньому червонувата, сходи розвалені і подекуди вгрузли в землю. На березі ставу кілька могил. Західні й південні береги вкриті джунглями. Іноді в обідню пору під деревами, що ростуть довкола мечеті, пасуться кози й корови, але вночі туди ніхто не ходить. Навіть удень у тих місцях страшно… На південному березі ставу в джунглях стоїть старий покинутий будинок. У ньому ніхто не живе… Ну та досить, ваша світлість, ходімо!